23 Април 2024вторник21:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гърция с кампания за връщане на "мозъци"

Властите се надяват да привлекат обратно у дома млади емигранти със заплати от по 3000 евро

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 1297

Гръцките власти започнаха кампания за връщане на млади и талантливи хора, които са напуснали родината си по време на финансовата криза, пише "Политико".

За да ги насърчи да се приберат в Гърция, властите обявиха схема за субсидии "Да върнем мозъците", която предлага на 500 от най-умните и успешни емигранти брутна месечна заплата от 3000 евро, ако се включат в проекта. Министерството на труда ще покрие 70 на сто от разходите.

"Това е първият опит на гръцката държава да създаде условия за постепенно завръщане", заявява Константинос Аграпидас, ръководител на програмата в министерството.

Схемата, стартирала при предишното ляво правителство, е начин да бъде обърната тенденцията на изтичане на мозъци и се смята за толкова важна, че дори смяната на кабинета не я засегна.

Около 500 000 души са се преместили в чужбина по време на финансовата криза, когато безработицата достигна рекордните 28 процента.

Течът на мозъци засилва и най-голямата опасност за гръцката икономика: тежката демографска ситуация. До 2050 г. се очаква, че населението на страната ще се свие с между 800 000 и 2,5 млн. души до между 8,3 млн и 10 млн души население.

Липсата на квалифицирана работна ръка в страната вече се усеща. Четири от десет фирми в Гърция търсят инженери, химици и адвокати и други висококвалифицирани специалисти, твърдят гръцките медии. 

Освен това властите се надяват, че в дългосрочен план завръщането на квалифицираните гърци от чужбина ще донесе и "ноу хау", и иновативни идеи в страната.

Гърция не е единствената страна, която се опитва не просто да спре "изтичането на мозъци", но и да върне обратно у дома младите специалисти. Полша, например, реши да освобождава изцяло всички млади работници от задължението да плащат данък върху доходите. Радикалната мярка засяга около 2 млн. млади работници.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ