18 Май 2024събота11:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Гърция на ръба на ножа

Европейските граждани трябва да разберат в знак на солидарност драмата на гръцкия народ, който през всичките тези години бе превърнат в опитно зайче

/ брой: 117

visibility 88

Исидорос Кардеринис


Тази статия, публикувана в сайта The economic journal.com, бе изпратена на фейсбук страницата на ДУМА, лично от автора й Исидорос Кардеринис. Той е роден в Атина през 1967 г. Г-н Кардеринис е писател, поет и икономист със следдипломна магистратурна квалификация по туристическа икономика. Негови статии са публикувани в гръцки и испански икономически списания.


Изминаха точно пет години от присъединяването на Гърция към Европейския механизъм за подкрепа, с тясното сътрудничество на Международния валутен фонд (МВФ). По това време ключовите критични финансови данни на държавата бяха следните: Брутният вътрешен продукт (БВП) възлизаше на 222,151 милиарда евро в края на 2010 г. Публичният дълг беше 148.3%, като процент от БВП. Безработицата възлизаше на 12.5%. Процентът на гърците, живеещи под границата на бедността (с доходи по-малки от 60% на средния национален разполагаем доход), беше 27.6%.
Политиката на екстремно строгата икономика на остеритет, прилагана в страната по искане на международните кредитори през годините, създаде допълнително утежнение на икономическата и социалната реалност. В резултат на това БВП днес се е свил до 186.54 милиарда евро. Държавният дълг достигна 176 % като процент от БВП. Безработицата се е увеличила драстично на 26%, като засяга предимно млади хора, много от които имат брилянтни научни познания, но като резултат на ситуацията са принудени да емигрират в чужбина. Това е сериозна загуба на таланти, които биха могли да помогнат на страната в този критичен момент. Процентът на гърците, които живеят под границата на бедността, е 34.6%, или 3 795 100 души.
От посочените по-горе факти се разбира, че не би било въобще разумно, икономически и социално, да се продължи прилагането на напълно провалената програма за фискална консолидация в страната, която е в рецесия отпреди 2010 г. Тези особено ограничителни мерки във фискалната политика на строги икономии представляват изключително смъртоносна спирала от дълг-рецесия-строги икономии, която изключва всяка перспектива за развитие.

Дългът е огромен и непоносим

Въпреки това се наблюдава устойчивост в продължителното прилагане на тази екстремно оздравителна програма от страна на кредиторите, а това ще има наистина трагични последици за държавата. Тя ще доведе до обща икономическа катастрофа, която няма да бъде излекувана в продължение на десетилетия и, разбира се, една невероятно сериозна хуманитарна криза за стандартите на следвоенна Европа. Бездомните и изтощените граждани, които човек може вече да види по улиците на Атина, ще се умножават със светкавична скорост. Самоубийствата, дължащи се на безнадежност и отчаяние, причинени от невъзможността да оцелеят, ще продължат своята повишаваща се тенденция на нарастване. Деца, припадащи в училищата, поради липса на редовно хранене, ще стават всеки ден неизбежна част от живота.
Тогава възниква въпросът за интензификацията на този критичен период:

какво трябва да се направи,

за да може Гърция да напусне терена на този тъмен тунел на дълбока икономическа криза и да влезе в яркия булевард на развитие и прогрес?
На първо място, тежестта на дълга на гръцката икономика, която тя носи на плещите си, е огромна и непоносима и сякаш не съществува възможност за плащане в пълен размер. Ето защо, трябва да се отпише по-голямата част от номиналната му стойност, така че тежестта на дълга на държавата да бъде под 100% и да стане устойчива, с механизъм, който няма да навреди на другите европейски държави. Изплащането на остатъка от дълга ще трябва да бъде свързано с "клауза за развитие", така че той да се обслужва от развитието, а не от възможния бюджетен излишък.
На второ място, да изисква възстановяване на производството в страната със следните ключови елементи:
а) Устойчиво равновесие на текущата сметка на баланса чрез промяна на микса на произведените продукти в страната, като по този начин се укрепват границите на експортна ориентация на много сектори на гръцката икономика.
б) Индустриализация с прилагането на интегрирана устойчива индустриална политика и развитието на вътрешните изследвания и производство на широка гама от продукти с висока добавена стойност. Секторът на обработка е особено критичен, тъй като е невъзможно да се надяваме на една държава, която ще се издигне във веригата на стойността в глобалното разпределение на труда, без да се създаде необходимата производствена база, която включва предимно производството на готови изделия за промишлеността.
в) Специален акцент върху туризма, към който Гърция има силно конкурентно предимство, но също така и в корабоплаването - страната разполага с един от най-големите търговски флотове в световен мащаб. И със сигурност - земеделието, за производство на основни социални продукти.
г) Ефективно използване на първичните продукти като боксит, от който се произвежда алуминий, както и потенциално големите нефтени находища, разположени както в Егейско, така и в Йонийско море.

Изграждането на съвременна и ефективна държава

На трето място, изграждането на модерна, съвременна, ефективна и рационална държава, където да се работи честно и няма да се прилагат безброй бюрократични пречки за развитието на бизнеса и на ефективната борба срещу корупцията и укриването на данъци. Така ще се отстранят повечето отрицателни икономически, социални и политически причинени последици и най-накрая - да се прилагат справедливо данъчните облагания.  Икономическите последици имат общо не само  със загубите на държавните финанси, но и с неблагоприятното въздействие върху частния сектор. Когато властва идеята, че само с консолидирано подкупване на лицата, заемащи възлови позиции в публичната администрация, може да се постигне желаният ефект, инвеститорите се обезкуражават. Получава се изкривяване на лоялната конкуренция, а фирмите, които отказват да участват в такова беззаконие и неморална търговия, са обречени на стагнация.
Социалните и политическите последици от корупцията също са изключително сериозни. Корупцията предизвиква у гражданите негодувание и разочарование и едно силно чувство на срив на ценности. Те са обединени в убеждението, че нищо не работи правилно и че спазващите закона граждани не се чувстват оправдани. Институциите са подкопани, разклатени и в крайна сметка наклеветени от същата демокрация в очите на гражданите. Трябва незабавно създаване на справедлива данъчна система, която няма да се насърчава и няма да "оправдава" укриването на данъци, а ще допринесе решително за развитието на съвестта на данъкоплатците и ще има като резултат значително увеличаване на държавните приходи.

Край на строгите икономии

Гърция не може да се справя повече със строгите икономии. Нови различни мерки следва да се приложат незабавно, за да излезе Гърция от това състояние на "кома" и рецесия. Така - да се изведе до много по-желан път към развитие. Без натиск и опити да изплати изцяло дълга си, а да може да поддържа своя суверенитет в ерата на интензивна и генерализирана капиталистическа криза.
От своя страна, европейските граждани трябва да разберат в знак на солидарност драмата на гръцкия народ, който през всичките тези години се е превърнал в опитно зайче, тъй като по-голямата част от паричната сума, дадена на гръцкото правителство, не отиде при гръцките данъкоплатци, а към банките. Или за изплащане на заеми, или за рекапитализиране на гръцките банки. Все разходи, за които данъкоплатците понасят негативни последствия.
Гърция не може да устои с продължаване на  строгите икономии, тъй като вече е достигнала  границите на възможното. Стандартът на живот се срива, а с него и достойнството на гръцкия народ, и това ще трябва да се разбере от кредиторите. В противен случай може да се очакват конфликти, а и разрухата няма да е далече.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ