Г-7 не пускат Русия обратно, Тръмп непреклонен за търговията и митата
Връщането на Русия към формата Г-8 е невъзможно докато не бъде постигнат съществен напредък по украинския конфликт. Това послание отправиха лидерите на държавите от Г-7, които преговаряха вчера в канадския град Квебек. Припомняме, че Доналд Тръмп предложи Русия да бъде върната във формата на осемте големи, но остана сам в призива си. Освен Италия всички други държави коментираха, че конфликта с Украйна е пречка пред завръщането на Москва на масата за преговори.
На пресконференция след приключването на срещата външният министър на Канада Христия Фрийланд зае твърда и еднозначна позиция:"Няма абсолютно никакви основания да бъде върната Русия със сегашното й поведение". Японската делегация отказа да коментира казуса, като се позова на решението от 2014 г. за изключването на Русия. На въпрос дали позицията на Токио се е променила през изминалите години след това, от делегацията отговориха лаконично: "Ние сме членове на Г-7". Очаквано британският премиер Тереза Мей бе категорично против протегната ръка към Москва. Канцлерът Ангела Меркел бе лаконична - без напредък по украинската криза няма как да се отправи покана към Русия. Коментарът на френският президент Емануел Макрон бе, че Москва не е изпълнила условията за връщане в групата.
От Кремъл пък отговориха, че в момента Москва има други приоритетни формати и този не й е интересен.
Припомняме, че докато "големите" заседаваха в Канада, Владимир Путин бе посрещнат с военни почести и висши държавни ордени в Пекин. Путин и Си Дзинпин договориха съвместни проекти в енергетиката, космическите проучвания и науката и обявиха "ново начало" в двустранните отношения.
На срещата на Г-7 страните взеха решение да разработят система за защита от пропаганда и манипулации.
С помощта на "механизъм за бързо реагиране" (Rapid Response Mechanism) държавите от групата ще могат бързо и координирано да противодействат на изборни манипулации, пропагандни атаки и други недопустими действия и опити за дестабилизация от страна на държави като Русия.
Другият акцент в срещата очаквано бе търговията между САЩ и останалите парнтьори. Франция, Германия, Италия, Япония, Канада и Великобритания се опитват да убедят президента на САЩ Доналд Тръмп да промени позицията си в областта на търговията, след като Вашингтон наложи мита върху внос на стомана и алуминий от съюзници.
Източници и участници на преговорите разкриха, че по темата е имало емоции, но като цяло разговорите са преминали цивилизовано и дипломатично.
Лидерите са представили на Тръмп факти и данни, които показват, че решенията на САЩ са във вреда на всички. Американският лидер от своя страна отговорил с различни данни и не е помръднал от позицията си. Държавният глава на САЩ е подчертал, че страната му е в неизгодна позиция в международната търговия.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е предложил по време на разговорите да посети Вашингтон, за да направят обща оценка на търговията между ЕС и САЩ за разрешаване на спора.Френският президент Еманюел Макрон разкри, че има начин за напредък в търговията и че са провели откровени разговори.
Снимки БГНЕС
Френски представител разкри, цитиран от "Ройтерс", че САЩ и ЕС ще установят диалог в търговията през следващите две седмици. Той добави, че е постигнато принципно споразумение за диалог, включително и Тръмп се е съгласил.