24 Април 2024сряда18:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Г-7 дава 40 трилиона долара на развиващия се свят

Така най-богатите страни в света ще се опитат да парират китайската инициатива "За един пояс"

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 463

В кулоарите на срещата на Г7 германската канцлерка Ангела Меркел обсъди с президента Джо Байдън газопровода "Северен поток 2". "От съществено значение и за двете ни страни е Украйна да продължи да е партньор в транзита на природен газ", каза тя пред репортери. Междувременно германският парламент отхвърли резолюция на Зелената партия за спиране строителството на газопровода, който е изграден над 90 на сто

Членовете на Г-7 постигнаха споразумение, че се нуждаят от общ подход към Китай. Това се случи на среща на върха, проведена в английското крайбрежно селище Карбис бай, съобщи източник от администрацията на американския президент Джо Байдън. Говорителят каза още, че лидерите на Г-7 осъждат експортните практики на Китай на "несправедливо ниски цени". За целта 7-те най-богати държави в света ще осигурят около 40 трилиона долара, за да могат страните от Третия свят да "настигнат богатите в областта на инфраструктурата." Американското правителство смята, че могат да бъдат осигурени стотици милиарди долари благодарение на частния сектор. Проектът ще бъде алтернатива на китайската инициатива "Един пояс, един път". Припомняме, че тя включва проекти за тръбопроводи, пристанища, жп линии, мостове, магистрали, индустриални паркове и други подобни съоръжения, чиято цел е да се изградят нови търговски маршрути по море и суша, свързващи китайското крайбрежие с Източна Африка и Средиземноморието по море и Китай с Европа, Централна Азия и Близкия Изток по суша. Според част от анализаторите освен чисто икономически цели като отваряне на нови пазари за китайските стоки и технологии, инициативата има и геополитически амбиции, свързани със засилване на международното влияние на Пекин. "Не става въпрос страните да трябва да избират между САЩ и Китай, а да им се предложи едно положително, алтернативно виждане и подход, който те да поискат да изберат", увери американски висш представител. Целта е най-бедните страни по-бързо да се възстановят след пандемията и да се обърне по-голямо внимание на климата, здравеопазването, цифровизацията и борбата за неравенството.

По-рано телевизия Си Ен Ен съобщи, че лидерите на Г-7 са били разделени по отношение на подхода си към Китай, предаде ТАСС. Британският и канадският премиери Борис Джонсън и Джъстин Трюдо, както и и френският президент Еманюел Макрон се съгласиха с Байдън за "по-строги действия" спрямо Китай. Но германският канцлер г-жа Ангела Меркел, италианският премиер Марио Драги и представители на ЕС "се стремяха да подчертаят областите на сътрудничество с Китай". 

Джо Байдън обсъди на отделна среща с италианския премиер Марио Драги политиката към Русия, Китай и Либия, а с японския премиер Йошихиде Суга политиката към КНДР и пак към Китай. По време пък на тристранната среща на Байдън с британския и австралийския премиери Борис Джонсън и Скот Морисън бе обсъдено разширяването на сътрудничеството по ключови направления и консолидацията на фона на нарастващата нестабилност в Индо-Тихоокеанския регион.

Срещата на Г-7 завърши в неделя с приемането на окончателно комюнике, което не беше ясно до редакционното приключване на броя. Както обикновено, срещата бе съпътствана от протести на антиглобалисти и еколози. 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ