26 Юни 2024сряда21:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ФРОНТЕКС получава повече пълномощия

Следващата седмица Еврокомисията ще внесе пакет от мерки за засилване на охраната по външните граници на ЕС, съобщи Илияна Йотова

/ брой: 286

автор:Дума

visibility 410

Следващата седмица Европейската комисия ще предложи пакет от законодателни мерки за засилване охраната на външните граници на ЕС. Това каза пред журналисти в Брюксел Илияна Йотова, евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Основното в тези промени ще се отнася до засилване на правомощията на ФРОНТЕКС от само координационни функции в командни. Най-радикалният вариант, който едва ли ще се съдържа в пакета от предложения, ще е свързан със създаването на постоянно действащи патрули по външните граници.
Що се отнася до общия контрол по границите, идеята е от 20 години, но и този въпрос е белязан от типичния за евроинституциите начин на работа, при който съгласие по ключови въпроси се постига трудно, коментира Йотова. Идеите за обща система за сигурност, отбрана и изграждане на обща разузнавателна служба на ЕС изглеждат обещаващи, но засега граничат с реализиране на поговорката "Човешко е да обещаеш, мъжко - да не изпълниш". По думите и при разговори с представители на ръководството на Европол самата тя научила за недоволството от страна на европейската полиция за информацията, която върви към нея от службите на страните членки.
"Когато започнаха спасителните операции в Средиземно море, в този период ФРОНТЕКС можеше само да координира, нямаше правомощия къде и как да се водят тези операции. Искаме засилване на правомощията в посока да бъдат ангажирани повече хора. На този етап може да се изградят т.нар. съвместни патрули с участието на полицейски сили там, където има нужда от това, защото границите на ЕС са подложени на огромен натиск", каза още Илияна Йотова.
Една от основните насоки, предложени от представителите на ПЕС и предвидени в новия пакет от мерки, е регистърът за резервационните данни на пътниците, пристигащи в ЕС, да се приеме заедно с директива за защита на личните данни. На практика това ще означава, че данните ще включват информация като имена, дати на пътуване, маршрути, места за сядане, багаж, данни за контакт и начин на плащане. По думите на Йотова това е директива, която ще бъде съобразена с всяко едно национално законодателство. "Смущава ни обаче количеството информация, която ще бъде събирана. Доста сериозен "Биг брадър", който ни наблюдава навсякъде. Искаме да знаем още кой и кога ще се възползва от тези данни. Твърде общо е и записаното, че ще се ползва от "силите за сигурност", коментира още българският евродепутат.
Бежанската вълна породи и друг проблем - изпълняването на Дъблинското споразумение. Поради реалното нефункциониране на този документ се очаква към средата на 2016 г. той да бъде сериозно допълнен и променен, посочи още Илияна Йотова. Един от нерешените засега въпроси е този със създаването на т.нар. легални пътища за мигранти и бежанци. Целта е по-голяма част от работата - като отделяне на икономически имигранти от бежанци, да бъде вършена в трети страни. Но и това е само пожелание за в неопределено бъдеще от бюрократична Европа. Другата "чудесна" мярка за контрол върху бежанския поток - т.нар. горещи точки, се оказа фантастика. От две - в Италия и Гърция, тази в южната съседка на България не работи. Остава неизвестно защо Атина се радва на такова благосклонно отношение от страна на Брюксел, недоумява Илияна Йотова.
Как може да бъде спрян потокът от джихадисти терористи, пътуващи от света към Сирия и обратно, остава неясно, след като Турция не е поела ангажимент за затваряне на границата си с близкоизточната страна, през която минават почти всички радикални ислямисти, повярвали на "Ислямска държава", пита българският евродепутат.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ