26 Юни 2024сряда16:04 ч.

Франция унизи Германия в Берлин

"Петлите" тръгнаха в олимпийската квалификация със загуба от България, но триумфираха накрая

visibility 654

Националният волейболен отбор на Франция стана последният европейски тим, който се класира за Олимпиадата в Токио 2020. "Петлите" не оставиха никакви шансове и разплакаха домакините от Германия с категоричен успех с 3:0 гейма (25:20, 25:20, 25:23) само за 81 минути в големия финал на континенталната олимпийска квалификация, игран пред над 6500 зрители в "Макс Шмелинг Хале".
Франция стана 4-ият европейски отбор, който ще играе на Игрите в японската столица след световния шампион Полша, настоящия олимпийски вицешампион Италия и Русия, които спечелиха своите квоти от междуконтиненталните квалификационни турнири през август 2018 г.
"Петлите" ще играят на Олимпийски игри за 5-и път в своята история след 1988, 1992, 2004 и 2016 година. От друга страна Германия отново не успя и ще пропусне втора поредна Олимпиада. В предварителната група в турнира в първия си мач Франция загуби от България с 2:3 гейма, но после нашите паднаха от Германия с 1:3 на полуфинала.
Във финала Франция поведе с 3:1 след грешка от сервис на Георг Гроцер, който в предишното разиграване стъпи накриво при атака, но продължи да играе. Германия успя да изравни при 6:6 след атака през центъра и блокада на Маркус Бьоме. Равенството се запази до 9:9, след което Бундестима дръпна с 11:9 след атака на Тобиас Крик и контра блок-аут на Гроцер. Атака на Жан Патри и контра на Ясин Луати доведе резултата до 11:11. Двата тима продължиха да играят равностойно, като си размениха и по един мини обрат, за да се стигне до 16:16. След това "петлите" поведоха с 18:16 след атака на Ървин Нгапет и отлична блокада на Никола Льо Гоф. Ас на Нгапет и нови два единични блока на Льо Гоф - 21:16 за Франция и тренъорът на Бундестима Андреа Джани поиска второ прекъсване. Но и то не помогна на домакините, а французите взеха без проблеми гейма с 25:20 след сервис в аут на влезлия като резерва Рубен Шот.
Втората част тръгна много добре за французите, които дръпнаха с 5:1 след серия от сервиси на Жан Патри. Прекъсването, което поиска Андреа Джани, даде ефект, а Германия стигна бързо до равенство 6:6 благодарение на по-добрата си игра на блокада. Равенството се запази до 12:12, след което Франция поведе отново - първо с 14:12 след нов ас на Патри, а след това с 18:14 след грешки на немците. Независимо от опитите им да се върнат в гейма, "петлите" спечелиха и втората част с 25:20, за да поведат с 2:0.
Третата част стартира отлично за домакините, които поведоха с 5:2 и 6:3 след поредица от грешки на "петлите" и силна атака на Георг Гроцер. Постепенно Франция успя да стигне до равенство при 15:15 след силни изяви на Нгапет, Льо Гоф и Патри. След две бомбени атаки на Гроцер Германия поведе с 18:16, но след блокади на Патри и Бартелеми Шинениезе отново равенството бе факт - 18:18. Франция поведе с 22:20, след което стигна до мачбол при 24:23. Силен ас на Нгапет - 25:23, 3:0 и олимпийска квота за "петлите".
Жан Патри бе най-полезен за Франция с 14 т. (4 аса и 56% ефективност в атака), а Нгапет добави още 12 т. (2 аса, 50% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) за победата. Много силен мач изигра и Льо Гоф, който заби 11 точки (6 блока!, 56% ефективност в атака) за успеха.
За Германия единствен Георг Гроцер игра на ниво и бе над всички със страхотните 20 точки (1 ас и 66% ефективност в атака), но и неговите усилия се оказаха недостатъчни за победа.