26 Юни 2024сряда21:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фракингът е опасен, доказаха учени

Двадесет процента от земетресенията в Оклахома са в резултат на добива на шистов газ, показва проучване на експерти

/ брой: 152

автор:Дума

visibility 408

Не по-малко от 20 на сто от земетресенията през последните години в американския щат Оклахома най-вероятно са свързани с добиването на шистов газ чрез хидравлично разбиване - т.нар. фракинг. Това се посочва в проучване, публикувано в научното списание "Сайънс".
От началото на годината в Оклахома са регистрирани 240 земетресения с магнитуд 3,0 или по-висока степен, което е два пъти повече от трусовете с такава сила в Калифорния, която се смята за "сеизмичен център" на страната. В същото време до 2008 година, когато започва масовото производство на петрол и газ в Оклахома чрез фракинг, в щата е имало не повече от едно земетресение с такава сила в годината.
Учени от Корнуелския университет и други институции заключават в своето изследване, че една пета от всички земетресения в щата са свързани с четирите най-големи газови сонди югоизточно от Оклахома сити. Според тях производствените дейности в тези места може да предизвикат трусове в радиус от 35 километра.
Един от авторите на доклада, професор Джефри Eйбърс от Колумбийския университет, изключва сеизмичната активност в Оклахома да е резултат от естествени процеси.
"Такъв голям брой повтарящи се земетресения не може да бъде част от естествената система", цитира думите на учения британският вестник "Гардиън".
Местните власти в САЩ и по-рано свързваха серията от земетресения с новите методи за добив на газ, въведени активно в страната през последните години. Публикуваният нов доклад за първи път дава научна обосновка на тези предположения.
Хидравличното разбиване е процес, при който се създават и доразвиват пукнатини в скалния слой, като за източник на енергия се използва течност. Самото нанасяне на пукнатини се прави чрез сонда, която прониква в скалата на мястото, където се намира находището, с цел да се увеличи екстракцията на нефт и природен газ.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ