Петолиния
"Фортисимо академия" представя Рахманинов
Вторият клавирен концерт на гениалния композитор ще звучи в изпълнение на Людмил Ангелов и Софийската филхармония
/ брой: 26
Софийската филхармония, маестро Найден Тодоров и артистите Ана Пападопулу и Валентин Ганев ще представят творчеството на Сергей Рахманинов на 16 февруари. Компания на сцената ще им прави виртуозният пианист Людмил Ангелов, който ще изсвири Втория клавирен концерт на руския гений. Концертът е част от образователната поредица "Фортисимо академия" и е насочен както към почитателите на класическата музика, така и към онези, които тепърва откриват нейното очарование, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на Софийската филхармония.
Изключителен пианист, блестящ диригент и композитор, оставил на целия свят огромно културно наследство, Сергей Рахманинов е сред най-обичаните композитори на всички времена. Неговият Втори концерт за пиано печели 8 пъти класацията на Класик ФМ за най-любимо произведение.
Според проучване, публикувано в списанието "EPJ Data Science" съвсем наскоро, Рахманинов е най-иновативният композитор в историята на класическата музика. Изследователите го поставят пред колоси като Бах, Брамс и Менделсон. Произведенията му са оценени и като най-оригинални в сравнение с предишни негови творби. Изследването обхваща повече от 900 произведения на класическата музика.
Отвъд статистиката обаче остава дълбоката емоционалност на Рахманинов, която може да развълнува различни поколения. Днес той вдъхновява и много филмови режисьори. Неговата музика е използвана в повече от 206 филма - "Бърдмен", "Тя", "Доктор Живаго", "Ронин", "Добрата съпруга" и мн. др. Още любопитни факти и музика от именития композитор публиката ще научи на 16 февруари от 19 ч. в зала "България".
Няколко години след създаването на детската музикално-образователна програма "Фортисимо фамилия" екипът й включва към образователните си концерти за деца и юноши и един с академично съдържание, за възрастни. "Фортисимо академия" разказва по увлекателен начин малко известни факти за живота и творчеството на прочути музиканти. Представя трудния, но романтичен път на световноизвестните композитори към безсмъртието и отговаря на въпроса защо класическата музика никога няма да умре, посочват от екипа.