19 Юли 2025събота14:40 ч.

Снимка Асен Великов

Фолклорни музиканти и хора със слухови дефицити "В търсене на звука"

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 3331

Изложбата "В търсене на звука" е подредена в Регионалния етнографски музей в Пловдив и ще може да се разгледа до 13 декември вкл. Организатор е Националният център за алтернативна комуникация "Ние ви чуваме" с председател Христина Чопарова, в сътрудничество с етно фотографа Асен Великов. Съвместно те реализират уникална за България поредица от пет отделни музикални фотосесии, с участието на непрофесионални модели с различни слухови дефицити и жива музика от професионални изпълнители на български фолклор.
Снимките са направени в пет живописни места из страната в продължение на 6 месеца - с родопска гайда в Копривщица (изп. Иван Балабанов, ръководител на гайдарски състав "Петко Войвода"), с кавал в Стария Пловдив (изп. Иван Пейчев, ДФА "Филип Кутев"), с гъдулка в с. Крушовица, общ. Елин Пелин (изп. Деница Христова, ДФА "Филип Кутев"), с тамбура в с. Свежен, общ. Пловдив (изп. Християн Цвятков, фолк квинтет "Теодосий Спасов"), с тъпан в с. Яврово, общ. Пловдив (изп. Генадий Рашков, фолк квинтет "Теодосий Спасов"). Заснетите осем модела позират в народни носии от различни етнографски области, като част от костюмите са от личната колекция на фотографа Асен Великов.
"Поканихме за фотосесиите нечуващи, с които се познаваме от години или ни бяха силно препоръчани. Решихме да снимаме според броя на участниците и според професионалната ангажираност на музикантите. Понякога модел и музикант се оказваха от един роден край и това предопределяше с носия от коя етнографска област да бъде фотосесията. Въпреки липсата на предварителен сценарий, участниците много бързо влязоха в роля, знаейки какво трябва да правят, за нас остана само да ги помолим да тестват усещанията си без и с техническо средство, близо до инструмента, с допир до него или до изпълнителя", сподели организаторът на изложбата Христина Чопарова, журналист с дългогодишен опит и председател на сдружение НЦАК "Ние ви чуваме".
Целта зад инициативата "В търсене на звука" е моделите - всички с различна степен на слухова недостатъчност, да бъдат в обмен с музикалните инструменти и да проверят как, по какъв начин реагират на звуците, ритмите и мелодиите от живо, непосредствено звучене. Снимките, участващи в изложбата, са уловили точно това взаимодействие и тестване на акустичните възможности от хора, които частично или напълно не чуват.
"Идеята за фотоизложба се яви като естествена последица от този музикален експеримент. Всяка фотосесия разказва една история, от която може да се направи самостоятелна изложба. При подбора на снимки за тази обаче с Асен Великов се водехме от съвсем друга идея - не истории трябваше да разказват кадрите, а да покажат уловените емоционални моменти от цялостното търсене на звука. Заслужаваше си всичко това да бъде показано пред широката публика, заради каузата зад експеримента и вярата ни, че музиката като лечебно средство може да бъде ключ за събуждане на "спящи" акустични нерви при хора със слухова загуба", сподели още Чопарова.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ