22 Февруари 2026неделя09:24 ч.

Фолклорни ансамбли от девет страни се вихрят във Варна

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 2020

Общо 11 състава от девет страни участват в 19-о издание на международния фолклорен фестивал "Варна 2010", който започна вчера под патронажа на кмета Кирил Йорданов.
България и Гърция ще бъдат представени с по два ансамбъла, а останалите участници са от Черна гора, Турция, Полша, Украйна, Грузия, Мексико и Индонезия. Организаторите от дирекция "Култура и духовно развитие" при общината очакват над 300 танцьори да пристигнат в морския град. Към фестивала имаше проявен интерес от 54 държави, а участващите ансамбли са избрани чрез селектиране от експертен съвет, обясни артистичният секретар на проявата Мария Дражева. Събитието ще продължи до 5 август, като освен на сцената на Летния театър ансамблите ще се вихрят в три варненски района и курорта "Св. св. Константин и Елена".
Домакин е фолклорният ансамбъл при ВСУ "Черноризец Храбър". Другият официално поканен български състав е Северняшкият професионален от  Плевен, който тази година отбелязва своята 50-годишнина. В съпътстващата програма ще вземат участие и колектив за автентичен фолклор - Солун, Гърция.
По време на проявата е предвидена работна среща на тема "Традиционна култура и фолклор: между локалното и глобалното". Интерес ще предизвика и участието на ансамбъл от Мексико, който пресъздава както традиционния фолклор на ацтеките, така и фолклора на преселниците в Америка. Артистите от университетските ансамбли на Индонезия, Полша и Грузия са почитатели на България и на нашия фолклор. Богатството от багри и ритми на Балканите  ще бъде пресътворено от групите на Гърция, Турция и Черна гора.
 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ