Финансисти и застрахователи - най-добре платени
Наетите продължават да намаляват, най-голям е спадът в хотелиерството и селското стопанство
/ брой: 36
У нас най-голяма заплата получават финансистите и застрахователите, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Средно те взимат 1417 лв. месечно. След тях се нареждат заетите в производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива. В тези сектори месечно се получава средно по 1412 лв. На трета позиция са работещите в сектора създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения - 1308 лв.
Спрямо четвъртото тримесечие на 2009 г. средната месечна работна заплата в обществения сектор нараства с 6%, а в частния сектор - с 12,7%. През четвъртото тримесечие на 2010 г. средната заплата нараства спрямо третото тримесечие с 4,9% и достига 669 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо нарастване, са образованието - с 12,5%, финансовите и застрахователните дейности - с 9,5%, сочат данните на НСИ.
Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на декември 2010 г. намаляват с 50 хил., или с 2,3% спрямо края на септември 2010 г., като достигат 2,15 милиона. Най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в дейностите със сезонен характер. Това са хотелиерство и ресторантьорство - със 17,4%, селско, горско и рибно стопанство - с 14,3%, и строителство - с 6,9%. Спрямо края на третото тримесечие на 2010 г. най-голямо увеличение има в административните и спомагателните дейности - с 6,2%, където нараства броят на наетите по програми и мерки за насърчаване на заетостта, ангажирани предимно с дейности по поддържане на чистотата на обществени места.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в преработващата промишленост, както и в търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети - съответно 23,4 и 18,5%. Същевременно обаче броят на наетите в тези дейности в края на годината е съответно с 2,3 и 1% по-малко в сравнение с края на септември 2010 г., показват данните на НСИ.