Екран
Документалистика
Филм призовава да спасим Черно море от пластмасата
/ брой: 147
Близо година след осъществяването на първото по рода си скоростно прекосяване с уиндсърф на цялото ни Черноморие - общо 300 км по вода от най-северната до най-южната му точка, предизвикателството "Wind2Win" излиза на голям екран.
Документалният филм "Море на вятъра" ще бъде представен премиерно днес, 2 август, в рамките на четвъртото издание на престижния Международен кинофестивал в Бургас, на лятна сцена "Охлюва", Културен център "Морско казино", от 21.30 ч. След прожекцията ще се проведе и дискусия по темата за опазването на Черно море. Входът е свободен.
Лентата с обща продължителност 30 минути проследява стъпка по стъпка рекордното постижение на уиндсърф атлетите Илияна Стоилова и Йоан Колев Wind2Win Challenge и поставя фокус върху социалната значимост на инициативата, с която двамата привлякоха вниманието на обществеността към важния проблем със замърсяването на Черно море с пластмаса.
"Море на вятъра" е филм за силата на духа и волята, които те държат изправен дори да виждаш, че всичко отива на вятъра. Това е филм за предизвикателството да се откажем от всекидневните удобства на пластмасата с цел да опазим единствения дом, който познаваме", разказват Илияна и Йоан.
Кинопроектът е създаден по идея на сърф училище "Акаша" и е продуциран от Remove Remove Productions и Beardfrost Productions с генералната подкрепа на Kaufland България и съдействието на агенцията за външна реклама "Импрес".
В "Море на вятъра" освен двамата уиндсърф атлети от "Акаша" ще видим и останалите членове на екипа - морските биолози Димитър Беров, Велизара Стоилова и капитана на експедицията Явор Колев. Тримата следваха неотлъчно сърфистите със специален плавателен съд, от който извършиха мониторинг на плаващите морски отпадъци и изследваха състоянието на крайбрежните морски води, за да допълнят липсваща ценна информация.
Заедно с тези усилия за информиране на широката общественост за измеренията на проблема сърф училището "Акаша" инициира и поредица от почиствания на родни плажове. Първата за тази година акция с участието на 54 доброволци бе на плаж "Устието на Ропотамо, където бяха събрани над 980 кг отпадъци.