17 Юли 2025четвъртък10:46 ч.

Филантропия по нашенски

Формула на успеха в "Аз мога повече" - създаваш фирма за онлайн обучение, набираш "ученици" и някой да ги обучава без пари, а ти прибираш еврата от ЕС

/ брой: 30

автор:Силвия Шопова

visibility 2439

От няколко години програмата "Аз мога повече" към Агенцията по заетостта предлага на работещи от цялата страна възможността да добият допълнителна квалификация. Финансирането на програмата, разбира се, е с европейски пари. Намеренията на проекта, естествено, са изключително и изцяло благородни.
Всичко започва с набиране на необходимия брой документи. Следва безумно висене по опашки, обикаляне от единия край на София до другия и обратно. Търсене на подходяща фирма-обучител, чакане да ти дойде редът, за което трябва да ти се обадят, но обаждане така и не получаваш. Което налага още едно ходене до бюрото по труда и т.н. И всичко това се случва, докато СИ НА РАБОТА, защото все пак... това е програма за работещи. Но на кого му пука за работното ти време? В крайна сметка, ако наистина си решил да научиш нещо повече, след като ти се полага по право и имаш възможност, с повече търпение започваш курс (евентуално съобразен с работното ти време).
При подновяването на кампанията за 2013 г. реших да се запиша на шофьорски курс. Подаването на документи започна без изненади - опашки, документи, разходки през работно време, всичко по реда си. Като в нова кампания обаче се появиха и нови изисквания. Не можеш да се запишеш на шофьорски курс, ако нямаш... шофьорска книжка. Прекрасно! И най-вече - напълно логично...
След като реших, че съм приключила с усъвършенстването си по оперативни програми, се оказа, че те не са затворили вратите си към мен. Наскоро получих предложение да водя курс, предлаган по програмата "Аз мога повече" - 4 дни по 5 часа. От мен се искаше за 20 астрономически часа да предам на желаещи да се обучават това, което съм трупала с години опит, търпение и старание на желаещи да тръгнат по същия път. Уговорките вървяха чудесно до един момент - момента, в който казах цената си, която дори не беше висока. Не получих финално обаждане. Дори не ми предложиха по-малка сума, защото явно бях много далече от истината. След кратко размишление стигнах до извода, че в крайна сметка наистина научих (най-лесното) нещо, което може да направиш в случая. Планът е следният - правиш фирма за онлайн обучения, представляваща готова платформа в интернет и започваш да чакаш... Чакаш едни мечтатели да се запишат на курс, за да научат нещо повече, чакаш и наивниците, които ще дадат времето и опита си за без пари. За теб остават "онея пари, дето ги дават от Евросъюза". И си мълчиш, защото видях как народът се възмути, че финансират чалгата. А колко по-лесно е да му дадеш да си търка очите с ваучера за английски на стойност 700 лв., от който очаква по-добро бъдеще, защото нали... Не знам дали Агенцията по заетостта контролира по някакъв начин т.нар. доставчици на обучителни услуги. Очевидно - не. Представете си, само в София, желаещите да се обучават, са около 33 хиляди. По някои данни "доставчиците" по програмата са над 700.
"Знанието е злато, ама ние не сме алчни". Ето затова цялата ни работа е такава - и филантропията ни е по нашенски.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1376

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1477

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1335

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1463

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ