18 Юли 2025петък02:37 ч.

Иван Налбантов във "Февруари" на Камен Калев

"Февруари" на Камен Калев открива 25-ия "София филм фест"

Българската премиера на селектирания в Кан 2020 филм ще бъде на 11 март в зала 1 на НДК

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 704

Най-новият филм на Камен Калев "Февруари", представен в "Works in Progress" на 17-ия "София мийтингс 2020", получи заслужено признание - участие в официалната селекция на Кан 2020. Най-авторитетният филмов фестивал в света бе отменен миналата година поради пандемията от КОВИД-19, но оповести филмите от основната си програма, за да даде шанс на тези творби да намерят своята фестивална съдба и възможност за разпространение. 

"Февруари" е четвъртият пълнометражен филм на Камен Калев, един от най-талантливите и успешни режисьори на новото българско кино. Творбата е копродукция между България и Франция (Waterfront Film & Koro Films), а историята проследява живота на един човек - когато е 8-годишно момче, младеж на 18 и вече като 82-годишен възрастен мъж. Пътят изглежда предопределен и монотонен - в родното място и извън него, в жега и в студ, ала по всяко време сякаш една невидима сила присъства в битието... Тя е част от нас и по тайнствен начин ни кара да продължаваме напред, към смъртта... Главната роля във "Февруари" е поверена на Иван Налбантов. Филмът е финансиран с подкрепата на НФЦ и "Евроимаж". Световен разпространител е френската компания "Мементо филмс интернешънъл", научи ДУМА от Светлана Дамянова от "Арт фест".

Камен Калев е познат на публиката в Кан още от 2005 и 2007 г., когато представя в "Седмица на критиката" късометражните си филми "Върнете заека" и "Лошият заек" (в съавторство с Димитър Митовски). Пълнометражният му дебют "Източни пиеси", както и неговият втори филм "Островът", започват като проекти от "София мийтингс". И двата филма участват в "Петнайсетдневката на режисьорите в Кан", съответно през 2009 и 2011 г. През 2014 г. Калев отново е в Кан като режисьор на фрагмент от филма-омнибус "Мостовете на Сараево". През 2020 г. най-новата му творба бе включена в официалната селекция и привлече вниманието на световните киноспециалисти към България. Филмът участва във фестивалите в Солун, Севиля, Берген, Йерусалим, Стокхолм и др. През ноември 2020 г. бе представен и в Токио, където през 2009 г. Калев спечели Голямата награда за най-добър филм с "Източни пиеси". 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ