Фермерите не щат данък върху земеделската земя
/ брой: 129
Предложението на БАН да бъде въведен данък върху земеделските земи разбуни духовете в земеделския сектор. Предложението може да предизвика генериране и ескалиране на напрежение в аграрния сектор, което да доведе до протести, са заявили ключови фигури от бранша, предаде fermer.bg.
Когато имаме собственост, тя трябва да подлежи на облагане. Това заяви вчера проф. Стефан Иванов от БАН пред БНР. Предлагаме много ниска ставка - един лев на декар. Ако имате 20 декара, плащате 20 лева на година. Сравнете го с данъка върху една кола. Иванов предложи общинската администрация да поеме събирането - така ще се подпомогне и бюджетът на най-бедните общини, смята той.
В предложението на БАН фермерите обаче не виждат логично обяснение как това ще стимулира крайната производителност и увеличаване на ръста в брутната добавена стойност в икономиката на стратегически важен сектор като аграрния. Още повече не става ясно кой ще плаща новия данък - собственикът на земята или този, който я обработва. И при двата случая обаче с подобно предложение се цели закърпване на дупки в общинските бюджети, без да се анализира негативният ефект, който подобен данък може да генерира в сектора, предаде fermer.bg.
В България има 40 млн. декара земеделска земя, заяви Борислав Петков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Собствениците са 7 милиона и половина. Понякога един имот от 10 декара има 15-16 наследници. За да събере данъците, общината трябва да задължи всички. Едно писмо е 1,20 лв., повече от данъка за декар. Това ще бъде възможно най-скъпият данък. Общините ще бъдат най-големите данъкоплатци, след това е държавата, след това сме ние, каза Петков пред БНР. Според депутата от КБ Явор Гечев данък върху земята е необходим, но на този етап е трудно да се въведе.