27 Март 2025четвъртък09:29 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Здраве

Ферментирали храни водят до тревожност

Внимание с лекарствата с кофеин

/ брой: 190

автор:Аида Паникян

visibility 1729

Милиони хора по света страдат от тревожно разстройство, а около 40 млн. от тях са американци. Всеки намира начин да управлява тревожността си с лекарства, упражнения или специален двигателен режим. Ако живеете с хроничен стрес или тревожност, може да прекарате голяма част от деня си, управлявайки го с инструменти като терапия, съзнание, упражнения и лекарства против тревожност.

Но знаете ли, че според учени тревожността може да бъде предизвикана от определени храни? Ако тревожността все още се отразява на живота ви, може би си струва да хвърлите поглед към чинията и към чашата си.

Вярвате или не, 

алкохолът

който консумирате, за да потушите социалната си тревожност, всъщност я влошава, категорични са медиците. Струва ви се, че той успокоява нервите, но всъщност може да има отрицателно въздействие върху хидратацията и съня - двата съществени фактора, които може да предизвикат симптоми на тревожност, коментира специалистът Ерин Палински-Уейд. Алкохолът променя нивата на серотонин и невротрансмитерите в мозъка, което влошава тревожността. А когато ефектът от алкохола отслабне, може да се почувствате още по-разтревожени, казва Палински-Уейд.

Пиенето в умерени количества - 1-2 чаши на ден, обикновено е безопасно. Според специалистите няма истински заместител на алкохола, но все пак като алтернатива се предлага безалкохолната бира. 

Любимият ни сутрешен ритуал -

пиенето на кафе

може да причини повече вреди по отношение на тревожното безпокойство, смятат експертите. "Високите нива на кофеин могат не само да повишат тревожността и нервността, но и да намалят производството на чувствителния към тялото химичен серотонин, предизвиквайки потиснато настроение", казва Палински-Уейд. И все пак, според експерта обикновено кофеинът е безопасен в ниски дози. Проучване установило, че хора, които пият 300 мл кофеин на ден, съобщават за почти два пъти повече стрес. Добре е да не се забравя, че някои добавки и лекарства включват кофеин - жълт кантарион, женшен, лекарства против главоболие. Твърди се, че чаят Matcha е добра алтернатива на кафето заради съдържанието на L-теанин, който е известен със своите релаксиращи ефекти, но без да дава сънливост.

Стареещи, ферментирали и култивирани храни също могат да засилят тревожността. Чиния с

месо и сирене с чаша червено вино

звучи невероятно релаксиращо, нали? Но според учените това не е точно така. По време на процеса на ферментация бактериите разграждат хранителните протеини до биогенни амини, един от които е хистаминът. Той е невротрансмитер, който влошава храносмилането, хормоните и сърдечносъдовата и нервната система. При податливи индивиди може да предизвика безпокойство и безсъние. За да сведете до минимум непоносимостта към хистамин, избирайте пресни, пълноценни храни, препоръчват медиците. 

Подлата добавена захар

Няма начин да избегнем захарта на 100%, тъй като естествено я има в много храни, сред които и плодовете. Но добавената захар допринася за общото безпокойство. Консумацията на големи количества преработена захар може да предизвика чувство на притеснение, раздразнителност и тъга. Специалистите по хранене припомнят, че добавена захар има не само в сладкишите, но и в кетчупа, някои салатни сосове, белия хляб. Бялата захар спокойно може да бъде заменена със стевия.

Пълна подкрепа за Киселова

visibility 1514

/ брой: 56

Барабар Петко с мъжете

автор:Мая Йовановска

visibility 1504

/ брой: 56

Вятърните мелници на Европа

visibility 1558

/ брой: 56

И тази година профилактиката е неглижирана

автор:Аида Паникян

visibility 1512

/ брой: 56

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ