29 Март 2024петък08:33 ч.

Федерер изхвърли Джокович в Лондон

Маестрото осигури на Надал да завърши годината като №1

visibility 59

Роджър Федерер (Швейц, №3) изненада неприятно Новак Джокович (Сърб, №2) и го победи с 6:4, 6:3 в решителния мегасблъсък от Група "Бьорн Борг" на финалния "Мастърс" в Лондон. По този начин Маестрото се класира за 1/2-финалите на турнира като лидер в групата, а сърбинът не успя да прескочи груповата фаза и ще загуби доста точки, тъй като миналата година игра финал в турнира. Успехът бе 23-и за швейцарския ветеран от общо 49 мача в тура срещу Джокович. Освен това той взе сладък реванш за загубения финал на "Уимбълдън" и прекъсна серията си от 5 поредни поражения срещу сръбския тенисист. С отпадането на Джокера в груповата фаза практически той загуби и шансовете да финишира сезона като първа ракета в света и така Рафаел Надал ще задържи първото място в ранглистата до края на годината.
Първият сет започна отлично за Маестрото и той проби в третия гейм, а до края на частта взе всяко от подаванията си като дори не даде възможност на сърбина да стигна до точки за връщане на пробива. Вторият сет започна интересно и още в първия гейм Фед Експрес изпусна два шанса да пробие Джокера, а в четвъртия гейм сърбинът имаше шанс да поведе с пробив, но не успя да го реализира. Веднага след това в петия гейм швейцарецът проби, а след това стигна до пробив и в деветия гейм  и така подпечата успеха в мача.
В полуфинал утре Маестрото ще срещне победителя от Група "Андре Агаси", който ще стане известен след днешните последни мачове Рафаел Надал (Исп, №1) - Стефанос Циципас (Гър, №6) и Даниил Медведев (Рус, №4) -  Александър Зверев (Гер, №7).  Победител в Група "Бьорн Борг" е Доминик Тийм (Ав, №5), който надигра и Федерер, и Джокович, а в мач без значение отстъпи на Матео Беретини (Ит, №8) с  6:7  (3), 3:6.