29 Март 2024петък11:41 ч.

Снимка levski.bg

Фаулстарт за Левски

visibility 699

Левски започна със загуба от Славия новия сезон. "Белите" спечелиха с 2:1 най-старото столично дерби на "Герена"  в първия кръг от efbet Лига. Те започнаха силно мача и създадоха няколко добри голови положения, но противно на логиката "сините" поведоха с 1:0 чрез Марин Петков (16). Емил Виячки (22) набързо възстанови равенството, а резервата Калоян Кръстев (68) донесе радостта за тима от „Овча Купел“. Славия успя хитро да убие темпото и съхрани аванса си до последния сигнал.
И двата отбора могат да имат претенции към съдийството на Волен Чинков, който ръководи мача колебливо и различно тълкуваше идентични ситуации. Това изнерви футболистите в синьо, и в бяло още от началните минути.
В края на първата част капитанът на домакините Радослав Цонев получи мускулна травма и напусна принудително терена, което попари желанието за игра на младите му съотборници. В началото Марин Петков бе повален в центъра, но Чинков подмина нарушението. Младокът се превиваше от болка, а гостите в стила на феърплея изкараха топката извън терена.
В началото Радослав Кирилов (6) преодоля Билал Бари и опита далечен шут, но 16-годишният вратар Пламен Андреев успя да избие. В 13-ата минута късметът покри Левски. Ертан Томбак проби отдясно и комбинира с Петер Макрилос, който шутира от дъгата на наказателното поле, но улучи левия стълб на Андреев. Три минути по-късно домакините поведоха с първата си по-сериозна възможност. Здравко Димитров бе намерен в предни позиции с дълго подаване. Той успя да гардира и върна към Билал Бари. Нападателят залъга противник и стреля, но топката се отби от тялото на бранител. След рикошета тя се озова в Марин Петков и той намери мрежата на Светослав Вуцов с мощен изстрел след като тохката удари гредата.
След пряк свободен удар от дясно и центриране Виячки (22)  от непосредствена близост не пропусна да изравни. Борислав Цонев комбинира с брат си Радослав (36) и той шутира незабавно и без подготовка, но топката излезе в ъглов удар.След още 5 минути Радослав се контузи и бе заменен от  Мартин Петков.
В 50-ата минута след ъглов удар "сините" защитници не успяха да изчистят и Георги Вълчев стреля с глава, но на сантиметри пред голлинията Симеон Славчев изчисти. Последва добавка, но над гредата на Пламен Андреев. Три минути по-късно Вълчев извърши нарушение срещу Борислав Цонев в дъгата на наказателното поле, Волен Чинков отсъди пряк свободен удар. След две минути разправии Боби Цонев изпълни и стреля директно, но прати топката на сантиметри над вратата.
В 68-ата минута влезлият преди секунди Калоян Кръстев бе изведен зад защитата на Левски и се озова очи в очи с Андреев, когото преодоля с прецизен удар. В момента на паса Кръстев беше зад последния в защитата на домакините, но стартира от собствената половина и така нямаше засада в случая.Здравко Димитров проби отляво и подаде в центъра към Мартин Петков (82), който обаче не намери целта с удар от границата на наказателното поле.
Пет минути преди края Тони Тасев преодоля Здравко Димитров и Ивайло Найденов, навлезе в наказателното поле и отправи силен удар, но след рикошет топката излезе в тъч.
В добавеното време Славия извади късмет да не получи гол. Мартин Петков навлезе на скорост и намери Здравко Димитров, който стреля, а  Светослав Вуцов само изгледа топката, която премина покрай десния му стълб.
Така Славия записа пета победа в последните шест мача срещу Левски, като Калоян Кръстев донесе 3 от успехите.