21 Юли 2025понеделник17:58 ч.

Фармацевтите против идеята лекарства да се продават в магазините

автор:Дума

visibility 828

 

Предложението на БЛС лекарства без рецепта да могат да се продават и в хранителните магазини срещна острата реакция на фармацевтите.

Българският фармацевтичен съюз излезе с отговор на предложенията, направени преди ден от съсловната лекарска организация за повече денонощни аптеки и продажба на лекарства в магазини. Според фармацевтите продажбата на лекарства в супермаркети и бензиностанции е неудачно и опасно, а денонощният режим на работа трябва да бъде стимулиран – или с по 1000 лв. за работа на първа линия или като дългосрочна политика – от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Освен това фармацевтичното съсловие отново призовава лекарите за генерично предписване на медикаменти и призовава за въвеждането на генерична замяна в аптеките.

“Приветстваме предложението на Българския лекарски съюз (БЛС) за приемане на нормативни промени за поощряване на разкриването на повече денонощни аптеки в България. Такава промяна може да бъде осигуряването на допълнителни 1000 лв. от бюджета за всяка аптека, която стане денонощна (за времето на пандемията), по аналогия на допълнителното заплащане за личните лекари, които им бяха обещани като стимул, за да преглеждат пациентите си с Covid-19.

В случай, че говорим за дългосрочно решение, осигуряването на денонощни аптеки би могло да се гарантира от бюджета на НЗОК, което най-накрая би легитимирало ролята на аптеките като здравни заведения, каквито са всъщност по закон, а по-важно – и по мисия, както стана ясно в условията на пандемията от Covid-19”, се казва в позицията на фармацевтичния съюз.

Що се отнася до предложението да се промени начинът на отпускането на лекарствени продукти без лекарско предписание, фармацевтите смятат, че в тази ситуация не е необходимо да се либерализира още повече пазарът и лекарства да се продават в супермаркетите и бензиностанциите. Според тях тази мярка няма да спомогне за осигуряване на правилна фармацевтична грижа. “В тези обекти пациентите няма да имат достъп до фармацевтична консултация, а безконтролната употреба на лекарства без лекарско предписание може да бъде опасна за тяхното здраве“, смятат фармацевтите.

“Регулаторите са категорични, че лекарствата без лекарско предписаниептрябва да се отпускат с подходящите съвети за дозирането им, лекарствени взаимодействия и противопоказания и имат потенциала да вредят при нерационалната им употреба. За тази опасност многократно предупреди и министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов в свои медийни изяви“, казват от Фармацевтичния съюз.

“Споделяме мнението на ръководството на БЛС, че е от изключителна важност цялата здравна система да работи заедно и всички усилия и ресурси да бъдат насочени към преодоляване на кризата. В тази връзка, напомняме за възможността лекарите да предписват лекарства по международното им непатентно наименование (т.нар. генерично предписване), която е широко възприета в ЕС практика, улесняваща пациентите и фармацевтите в осигуряването на необходимите лекарства“, се казва още в позицията.

 

Според Фармацевтичния съюз точно сега е подходящият момент и за въвеждане на генерична замяна при някои лекарства. При генеричната замяна фармацевтите заменят със съгласието на пациента един предписан продукт с друг лекарствен продукт със същото лекарствено вещество, същите, като предписаната лекарствена форма и количество в дозова единица.

“Генеричното заместване е обичайна практика в другите държави, то води до спестяване на значителни публични ресурси, а в условията на пандемията ще помогне да се ограничат максимално контактите на пациентите с повторни посещения при медицински специалисти или аптека за намиране на предписаната търговска марка“, посочва съсловната организация на фармацевтите.

В търсене на най-добрите решения за преодоляване на кризата, свързана с Covid-19 те са готови да споделят и успешни практики от други държави, в които за по-успешна борба с пандемията бяха разширени правомощията на фармацевтите по отношение на поставяне на ваксини, предписване на определени лекарства и др.

“В модерната медицина в центъра на здравеопазването стоят не медицинските специалисти, а пациентите. Всички медицински специалисти следва да работят в пълноправно сътрудничество, още по-единни, ориентирани към една единствена цел – успешно справяне с пандемията от Covid-19. Всеки един от нас (лекар, фармацевт или специалист по здравни грижи) да работи според компетенциите си, дадени от нормативната уредба, морала и мисията на професията си, с доверие към способностите на останалите участници в здравеопазването, и не на последно място – колегиалност и професионализъм. Това очакват от нас българските граждани и това са заслужавали винаги, но още повече в този труден момент“, се казва в позицията.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 638

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 582

/ брой: 132

Диагноза

visibility 613

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 578

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 612

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ