Фармацевти искат поне 500 м между две аптеки
/ брой: 104
Да се съдаде аптечна карта с георграфска и популационна квота. Това е едно от предложенията на Националната аптечна камара. Сред основните изисквания на картата е ограничението от минимум 500 м отстояние между съществуваща и новоразкриваща се аптека, както и ограничение в населено място да съществува не повече от 1 аптека на всеки 10 000 души население, а в населените места под 10 000 души да може да се разкрива поне една аптека. От камарата предлагат и налагане на мораториум върху разкриването на нови аптеки в населени места, където квотата вече е надхвърлена.
От камарата предлагат право да разкрива аптека да има само фирма с минимум 51% дялово участие на физическо лице с квалификация магистър-фармацевт, а дяловете от 49 на сто да не могат да се продават без съгласието на мажоритарния собственик. Предлага се и запазване на ограничението една фирма да има право да разкрие до 4 аптеки в страната, като поне една от тях да е в населено място под 10 000 души или в курортно селище.
Друго предложение на камарата е да се въведе изискване за полагане на сертификационен изпит пред комисия на съсловната организация за упражняване на професията "магистър-фармацевт", което се налага заради навлизането на фалшиви дипломи от чужбина.
Предлага се и регламентиране на отпускането на лекарства по интернет, като право за това да имат единствено интернет-базирани филиали на реално съществуващи разрешени аптеки в страната.
Представителите на организацията са за свързването на касовите апарати на аптеките с електронните системи на НАП. Това заяви Антон Вълев, председател на камарата. Според него това ще "изсветли" фармацевтичния бизнес. На среща на министър Симеон Дянков с представители на фармацевтичния бранш в четвъртък стана ясно, че касовите апарати на вносители, производители и търговци с лекарства трябва да бъдат свързани със системата на НАП до края на август. Обсъдено е и разработването за единен софтуер, с който да се следят стокооборотът и физическото движение на медикаментите.
От камарата предлагат да се фиксират единни крайни цени на лекарствените продукти в страната, като целта е да се забрани ценова конкуренция между аптеките, а също и да се прехвърли административната процедура по разкриване на аптека от МЗ на Българския фармацевтичен съюз. ДУМА припомня, че преди дни за същото настояваше съсловната организация на магистър-фармацевтите.