14 Юли 2025понеделник13:50 ч.

Фараонът Игнатов и научните роби

/ брой: 281

автор:Алеко Бичевски

visibility 2608

Само за три години един световно неизвестен "египтолог" /каквото и да означава това/ обърна българското образование с краката нагоре. В интерес на истината Игнатов прилича на всичко друго, само не и на образователен министър. Наперената му поклащаща се походка, свирепият поглед, агресивната реч са характерни за сфери, твърде далечни от интелектуалния свят на науката и образованието.
С какво ще бъде запомнен този, определено най-неподходящ просветен министър в нашата най-нова, а пък и в по-старата ни история?
На първо място с това, че се солидаризира напълно с кръстоносния поход на финансовия министър към българската наука и в частност към Българската академия на науките. Те двамата имат основна заслуга за черните знамена, които се вееха от фасадата на тази вековна институция.
С решаващата намеса на "египтолога" бе приет закон, който опростачи и маргинализира научните степени. След закриването на "тоталитарната" ВАК, всеки един от безбройните български ВУЗ-ове си направи собствени ВАК-ове, които започнаха да произвеждат професори и доценти на конвейер и на килограм. Ако съответният ректор реши, може да манипулира, както си иска, своя ВАК и срещу съответните услуги да дава научни степени и звания, както му е угодно. Само за последната година и нещо новата безумна система произведе нови 309 професори и 361 доценти! Впрочем мнозина, когато се запознават с непознат професор, вече съвсем сериозно питат: "Вие от новите професори на Игнатов ли сте или от ВАК-овските?"    
Така стана възможно само за две години маса политици, депутати, синдикални лидери, бизнесмени, шефове на фондации и пр. да се накичат с научни степени, да се перчат като професори, доценти, доктори. Преди години Румъния има глупостта да приеме подобен законопроект, след което се оказа, че само за двайсетина месеца новата система нарои над 2000 нови професори. Румънците обаче имаха доблестта да признаят грешката си и законът бе отменен. Няма съмнение, че следващото българско правителство ще отмени игнатовския закон, но за съжаление вече произведените фалшиви доктори, доценти и професори ще останат.
Да не забравяме, че именно Игнатов измисли платените дипломи. Благодарение на този негов бизнес с Нов български университет в момента у нас има над 150 000 висшисти, половината от които са откровено полуграмотни.
Друг голям принос на "египтолога" е, че успешно внедри практиките на Нов български университет в цялото образование. Което ще рече: измислени специалности, измислени професори, измислени проекти. Ето например, една прясна обществена поръчка в Министерството на образованието, науката и младежта - "Избор на изпълнител за "Аналитично и информационно осигуряване на апробирането на модел за инспектиране на образованието". Всичко е подчинено на генералната цел да се приберат едни пари. А крайъгълният камък на "реформите" на министъра е да премине образованието на пазарен принцип. Което, разбира се, доведе българската образователна система до границите на абсурда. Това взриви родната просвета отвътре като атомна бомба и не е ясно как може да бъдат събрани отломките в бъдеще.
Издигането в култ на пазарния принцип естествено доведе до настоящия грандиозен скандал с Фонда за научни изследвания. Никак не е случайно, че начело на въпросния фонд стои също "игнатовски професор", който преди няколко години се размотаваше по медиите и убеждаваше водещите как изчислил, че в сърцевината си земята е куха. По времето на бившия кабинет в този фонд имаше 114 млн. лв. Сега благодарение на историческите "реформи" на Дянков и Игнатов в науката във фонда са останали само 14 млн. лв. И може би затова е тази неистова битка как тези последни пари да бъдат прибрани от приятелски фирми и кръгове до новите силни на деня.
Добре е все пак, че египетските роби в науката и образованието /засега на брой само 1200/ въстанаха срещу цинизма и безочието на своите фараони. Това е знак, че краят на тяхната безконтролна власт вече е на хоризонта.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ