Фалшиви сайтове за продажби на стоки правят милиони
/ брой: 203
Фалшиви сайтове, които продават "чудодейни" лекарства и "супер продукти", правят милиони, предупреди Христо Трендафилов, директор на дирекция "Защита на потребителите при продажби от разстояние" в Комисията за защита на потребителите (КЗП). Той участва в дискусия, свързана с опасностите при пазаруване в социални мрежи и платформи за онлайн търговия и при продажби извън търговския обект.
По думите на Трендафилов най-голямата опасност при пазаруване в социалните мрежи е свързана с това, че постове в тях се правят лесно и изчезват бързо, а именно така търговците рекламират стоката си. Той посочи, че има привлекателни реклами с гръмки обещания, но в много от случаите те не са реални, а понякога има само един телефон за връзка с призив за поръчка. Трендафилов съобщи, че в КЗП има такива сигнали, а ако търговецът е честен, ще предостави максимална информация за връзка с него.
Председателят на КЗП Мария Филипова даде и примери, при които потребители са били излъгани. Единият е на жена, купила пръстен за 2000 лева, рекламиран, че произвежда ток и може да бъде използван за самозащита. Оказва се, че този пръстен не работи, а дамата го е купила от страница във фейсбук, която вече не съществува, и не може да си получи парите обратно.
Във връзка с предстоящия "черен петък" Трендафилов обясни, че най-често се купува техника, и добави, че КЗП прави мониторинг на цените месец преди планираното намаление. По думите му доста често се оказва, че потребителите купуват стоки, от които нямат нужда, но се поддават на общото изкушение.