08 Август 2024четвъртък12:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ивайло Калфин:

Фалитът на Гърция би донесъл огромни щети за всички

Спасяването на България от Бойко Борисов е работа на политическите сили, не на тройки от ЕС

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 134

- Г-н Калфин, вие трябва да подготвите алтернативна програма за излизането на Гърция от дълговата и икономическата криза. Защо смятате, че ще успеете там, където Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка не можаха да постигнат убедителни резултати?
- ЕС досега не се е занимавал със случаи като Гърция. И той самият налучква начините, по които може да предложи адекватна политика. В официалната Тройка нито Европейската комисия, нито Централната банка имат опит от справяне с подобни ситуации. Това, което те произвеждат, до голяма степен е политическо решение, което трябва да получи потвърждение от страните членки. А когато се намесят националните интереси, често бягат икономическите критерии. Факт е, че програмата, която се предлага на Гърция, нито работи, нито ще проработи както трябва.
- Наливат се още пари в Гърция. Откъде да се вземат?
- Гърция има нужда от средства. При спадащ вътрешен продукт (който също е следствие от препоръките на Тройката) тя няма възможност да обслужва плащанията по дълга си. Изходите са два. Гърция да фалира и да престане да обслужва външния си дълг, като той се преструктурира и отпише. Но това е изключително лош вариант, включително за страни като България. Втората възможност е да се намери финансиране на Гърция и тя да започне да прилага мерките. Откъде да дойде финансирането? Очевидно, че не може да дойде пряко от финансовите пазари, защото в момента заемите за Гърция са изключително скъпи. ЕС или МВФ трябва да направят усилие да финансират този преход. Разбира се, това трябва да е при взаимно доверие с Гърция, че не се наливат пари в пясъка.
- Защо всички трябва да плащат за това, че Гърция не е живяла по джоба си?
- Защото във финансовите пазари има обвързване. ЕС и страните членки са инвестирали много, но и са печелили много от Гърция. Те не могат да я оставят да фалира, защото това би означавало сериозни загуби на европейски банки, на инвеститори, на търговски партньори, силни нарушения в износа и на европейските пазари. Тези, които досега са печелили от Гърция като инвеститори или получатели на инвестиции, имат интерес Гърция да не фалира.
- Има ли нужда Гърция от чудо?
- Чудеса в икономиката за съжаление не стават. Това, от което има нужда Гърция, е ясен и предвидим план, който да може да обедини гръцкото общество. С демонстрациите по улиците, на които сме свидетели в момента, тежки мерки трудно могат да се приемат.
- Как ще убедите гърците и международните партньори, че тъкмо вашите предложения ще проработят? Как ще ги накарате да следват вашите препоръки?
- Не бива да се очакват чудеса от нашите препоръки. Основният им смисъл ще бъде, че каквито и бюджетни ограничения да се предприемат, Гърция няма да излезе от кризата без икономическо оживление. В момента се прави точно обратното. За нас е важно мерките за стабилност и за бюджетни ограничения, които са неизбежни в Гърция, да бъдат съчетани с мерки за стимулиране на икономиката.
Факт е, че мерките, които ЕС прилага, не работят. Те водят до още по-голям икономически спад и задлъжнялост. Нито една от тях не е насочена към оживление на икономиката и възстановяване на икономическия капацитет. Този, който има интерес в Гърция да се прилага реалистична програма за възстановяване, трябва да се вслуша в нашето предложение, защото ако се продължава по същия път, ЕС ще загуби много пари, а Гърция ще фалира.
- Как би изглеждал на практика фалитът на Гърция?
- Гърция ще престане да обслужва дълга си. Това до голяма степен може да бъде избегнато, като се преструктурира част от него с кредиторите, за да могат поне нещо да получат. Най-вероятно ще се наложи паралелна употреба на драхмата, ако не пълен отказ от еврото. Ще има силна обезценка на гръцката валута и в резултат - значителни загуби на всякакъв вид активи - индустриални и лични. Неизбежно е силно обедняване на населението. Ще спрат гръцките инвестиции по света. Да не забравяме, че 35% от банковия сектор в България е собственост на гръцки банки.
- Не е ли вече твърде късно? Неизбежен ли е фалитът?
- Не е неизбежен. Затова се правят и усилия, за да се избегне.
- Ще повлече ли евентуален фалит и други страни?
- Не мисля, че би повлякъл други страни, но зависи доколко ЕС би могъл да предпази от т.нар. финансова зараза други държави, които се разклащат. Започне ли един фалит, инвеститорите ще се усъмнят в способността на други държави да се справят с икономиката си. Така че ЕС трябва да е много убедителен. Сам по себе си фалитът на Гърция, освен лоши новини за Гърция и за ЕС, би означавал лоши новини и за инвеститорите.
- Социалистите имат 190 депутати в Европейския парламент. Как точно вие се оказахте в алтернативната тройка за Гърция?
- Избрани бяхме хора с опит в изпълнителната власт. И аз, и Робер Гьобелс, и Елиса Ферейра сме били министри и сме се занимавали с икономика. Познаваме и европейската икономика, и възможностите и механизмите на МВФ.
- А защо не се заемете със спасяването на България, вместо да се захващате с Гърция?
- Спасяването на България от Бойко Борисов е работа на политическите сили в България, а не на тройки от Европейския съюз.

 

Има само два пола - мъж и жена

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 150

5 загинали при катастрофи с електрически тротинетки

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 150

70 къщи с щети след взривовете в Елин Пелин

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 150

Пореден опит да купим нови влакове

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 150

ББР си върна само 5 млн. лв. от 150 млн. лв. кредит

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 150

Отпускат кредити за замяна на печки на твърдо гориво с ВЕИ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 150

Вдигат таксите за контрол на храните

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 150

Водна криза грози Гърция

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 150

Германците искат предсрочни избори

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 150

Разширяват затворите във Великобритания

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 150

Армията декларира лоялност към Мадуро

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 150

Феноменална промяна

автор:Александър Симов

visibility 1

/ брой: 150

На автопилот

visibility 6

/ брой: 150

Кой календар са гледали МОН?

visibility 2

/ брой: 150

Фермери, не смесвайте стадата при паша!

visibility 3

/ брой: 150

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ