19 Юли 2025събота06:38 ч.

Евроскептицизм обхвана Великобритания

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 154


Британската преса окачестви решението, постигнато на срещата на върха на еврозоната, като "временно закърпване", което ще изправи правителството на премиера Дейвид Камерън пред "значителни" проблеми.


Според традиционно евроскептичните британски вестници, по-тясната фискална интеграция между страните от еврозоната е рецепта за провал. Някои задават въпроса и дали Камерън мисли сериозно за връщане на отстъпените на Брюксел правомощия. "Дейли Мейл" остро определи спешната среща в Брюксел като "още един повод за позиране и пазарене за още едно временно решение". Уводната статия на "Таймс" под заглавие "Бъдеща дисхармония" също не предсказва продължително решение на кризата. Дори лявоцентристкият "Гардиън", настроен най-позитивно към европейските институции, изрази съмнения за споразумението, като го окачестви като опит за "създаване на пари по магия от нищото".


Евроскептиците се опасяват, че лидерите на еврозоната ще настояват за по-тясна фискална интеграция в бъдеще, за да се предотвратят регионалните различия, допринесли за дълговата криза. Те се опасяват, че това ще намали ролята на Великобритания в изработването на европейската политика, и затова очакват Камерън да поиска връщането на определени правомощия на националните правителства.


Междувременно британският премиер Дейвид Камерън съобщи, че ще работи със страните от Евросъюза, които не са членки на еврозоната, за да се увери, че интересите им не са изложени на риск от опитите за намиране на изход от дълговата криза. Той напомни на Европейската комисия, че е неин дълг да пази всички членки на съюза, на фона на опасенията, че част от страните отнемат думата на останалите държави. Министър-председателят, който е в Австралия за срещата на върха на Общността на нациите, обяви също, че Лондон рискува да изгуби статута си на европейски финансов център, тъй като градът е "обект на непрестанни нападения от директивите на Брюксел". "Има много неща, които еврозоната върши едновременно. Това обаче поставя въпроса, дали част от страните отнемат думата на останалите", изтъкна британският лидер.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ