13 Юни 2025петък07:43 ч.

Италианският премиер Джузепе Конте влиза в Сената, горната камара на парламента, която трябва да гласува вот на доверие на правителството му. Там кабинетът му има крехко мнозинство. В понеделник Конте спечели вота в Камарата на депутатите...

Европейците убедени: Китай изпреварва Америка

Повечето граждани на ЕС държат на неутралност на държавите им при конфликт на Вашингтон с Пекин или Москва

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 1061

На фона на усещането на разрастващо се китайско превъзходство, 79% от испанците, по 72% от португалците и италианците и 63% от фанцузите смятат, че Китай ще изпревари Америка като водеща световна сила до 10 г. Това става ясно от проучване на Европейския съвет за външна политика, направено сред 15 000 граждани от 11 държави от ЕС в края на 2020 година. Всеки трети изразява недоверие към САЩ след управлението на Доналд Тръмп, като скептицизмът е най-висок в Германия - 53%. Само в Унгария и Полша повече хора не са съгласни с това. 

Най-малко половината участници смятат, че правителството им трябва да остане неутрално при конфликт между САЩ и Китай, докато не повече от 40% са на мнение, че Вашингтон трябва да получи подкрепа срещу Русия. Гражданите в повечето държави считат, че сега е по-важно да имаш по-добри отношения с Германия, отколкото със САЩ.

Едва 10% от участниците в проучването виждат САЩ като надежден партньор, който винаги ще защити Европа, докато най-малко 60% във всяка страна от анкетата се съмняват, че държавата им може да разчита на американска подкрепа при криза.

Освен това повечето европейци смятат, че ЕС работи по-добре от САЩ и очакват, че Америка ще продължи да губи влиянието си върху световните дела. Докато над 60% от анкетираните смятат, че САЩ са "разбити", повечето оценяват системите в ЕС и в собствените си държави по-положително. 51% са на мнение, че новият американски президент Джо Байдън няма да успее да спре упадъка на страната, пише британският в. "Гардиън".

"Европейците харесват Байдън, но те не мислят, че Америка ще се върне като световен лидер", коментира директорът на института Марк Леонард. "Когато Джордж У. Буш бе президент, те бяха разделени как Америка трябва да използва властта си. С влизането на Байдън в Белия дом те са разделени дали Америка изобщо има власт", добави той.

Две трети от анкетираните смятат, че Европа трябва да разчита на собствената си отбрана.

Между 38 и 48 на сто от респондентите в седем държави мислят, че ЕС трябва да заема по-твърди позиции на международната сцена, особено по въпроси като търговията, данъците и регулациите.

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 623

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 623

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 630

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ