26 Юни 2024сряда22:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Европейски" принципи?

/ брой: 45

автор:Алберт Аврамов

visibility 1647

С 47 гласа "за" и 10 "против" Комисията по външни работи на Европейския парламент прие резолюция, с която за девети път Европарламентът изисква незабавно започване на преговори за членство на бившата югославска република Македония (БЮРМ) в ЕС. Резултатите от гласуването ясно показаха, че внесените изменения и поправки от коалираните евродепутати на Гърция и България не са повлияли на резолюцията, видяла бял свят след последния доклад за напредъка на Македония. Нещо повече. В документа се призовават правителствата в Атина и София да предприемат конкретни стъпки за намиране на взаимноприемливо решение, като се ПОВТАРЯ (!!!) важността и необходимостта от конструктивен подход за решаване на двустранните въпроси със съседите. И цялата тази тирада - в контекста на идеята, че въпросът за името, което е двустранен въпрос, не трябва да представлява пречка за започване на преговори.
Рамо в посока на позицията "Македония час по-скоро в ЕС" даде испанският евродепутат Жорди Себастия, който разкритикува картата на диалектите извън границите на България, издадена от БАН. В писмо до ЕК той обвини България в разпространяването на стара "ултранационалистическа идеология" и че картата де факто отричала съществуването на македонски език. А всички македонци в България, Македония, Гърция и Албания говорели на български диалекти. Тирада, последвана от риторичния въпрос дали подобни проекти (финансирани от европейски фондове?) не са в разрез с европейските принципи.
Кои точно принципи?
Тези "сериозни" аргументи са директна намеса на силния Запад в ЕС в политическите решения, които нашите власти трябва да приемат окончателно по темата БЮРМ? Припомням си думите на проф. Божидар Димитров: "Безусловно приемане на Македония в ЕС означава да се съгласим с всички нейни претенции спрямо България". Сиреч - с  македонско малцинство в България, с присвояването на почти цялата ни история, на културното ни наследство и пр. Кога европейците ще спрат да ръчкат на Балканите?

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ