18 Юни 2024вторник02:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европарламентът: Увеличете парите за наука!

42-ма нобелисти и 5-има Филдсови медалисти се обърнаха към правителствата в ЕС

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 86

Преди два дни, на 23 октомври, Европарламентът прие бюджета на ЕС до 2020 г., като предстои резолюцията и бюджетът да бъдат одобрени от Европейския съюз през ноември. В гласуваната резолюция на Европарламента е записано:
 "Трябва да има увеличение в бъдещите европейски бюджети за научни изследвания и за конкурентоспособност, както единодушно обещаха европейските лидери на срещата на върха през юни 2012 г. Евродепутатите предупредиха страните членки да не предприемат съкращения в стимулиращи растежа отрасли при приемането на позицията си при крайните преговори за следващия дългосрочен бюджет на ЕС".
Преди няколко дни с писмо до държавните глави и правителствата на страните членки на ЕС се обърнаха 42-ма носители на Нобелова награда и петима носители на Филдсова награда, която се присъжда от Международния съюз на математиците. Тяхното писмо е публикувано във всички големи европейски вестници, към които ДУМА днес се присъединява. Писмото е отворено в интернет за подписване от учените, вкл. младите учени, членовете на дружествата на знанието и гражданите на Европа. То е подкрепено от Европейския научен съвет - основна структура на Еврокомисията, координираща и финансираща научните изследвания в ЕС.

Писмото на нобелистите

До държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС и председателите на Европейските институции

Често се казва, че всяка криза представлява и възможност, а при настоящата дори ще се наложи да направим избор. Един такъв избор е свързан с това как да подкрепим науката. Още през 2000 година вие и вашите предшественици си поставихте за цел "до 2010 г. Европейският съюз да се превърне в най-конкурентоспособната и динамична икономика на знанието в света". Целта бе амбициозна и благородна, но все още не е постигната.
Науката може да ни помогне да намерим отговори на много от най-неотложните проблеми, пред които сме изправени днес, като нови методи за преработване на енергия, изцяло нови форми на производство, по-добри начини да разберем как си взаимодействат общностите и как бихме могли да ги организираме по-добре. Ние сме едва в началото на ново революционно разбиране за това как функционират нашите собствени тела с неизмерими последици за бъдещето ни здраве и дълголетие.
В много области Европа е в челните редици на науката. Превръщането на това знание в иновативни продукти, услуги и индустрии е единственият начин Европа да получи конкурентно предимство в днешния бързо променящ се глобален свят и да си осигури бъдещ просперитет в дългосрочен план.
Познанието няма граници. Глобалният пазар за изключителни таланти е високо конкурентен. Затова Европа не само не може да си позволи да загуби най-добрите си изследователи и преподаватели, но и трябва да се стреми да привлече таланти от други континенти. Намаляване на наличното финансиране за изключителни научни изследвания означава по-малък брой обучени изследователи. В случай на сериозно намаляване на бюджета на ЕС за научни изследвания и иновации ние рискуваме да загубим едно поколение на талантливи учени точно когато Европа се нуждае най-много от тях.
В тази връзка Европейският научноизследователски съвет е постигнал световно признание за много кратко време. Той финансира най-добрите изследователи навсякъде в Европа, независимо от тяхната националност.
Това са изключителни хора с изключителни проекти. Европейският научноизследователски съвет също така успешно допълва националното финансиране на фундаментални изследвания.
Финансиране на научните изследвания на европейско равнище е катализатор за по-добро използване на наличните ресурси и прави националните бюджети по-ефикасни и ефективни. Тези европейски средства са изключително ценни. Доказано е, че те допринасят за постигане на съществени ползи за европейската наука, както и за повишаване на възвръщаемостта за обществото и международната конкурентоспособност.
Важно е, че ние подкрепяме, и още по-важно, че вдъхновяваме по европейски начин изключителното богатство на научноизследователския и иновационен потенциал, който съществува навсякъде в Европа. Ние сме убедени, че по-младото поколение изследователи също ще направи всичко, за да бъде чут неговият глас. Вие трябва да чуете това, което те имат да ви кажат.
Въпросът ни към вас, държавните и правителствени ръководители и председателите на Европейските институции, за срещата ви в Брюксел на 22-23 ноември, на която ще обсъждате бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г., е - каква ще бъде ролята на науката в бъдеща Европа, когато вземате решението за следващата бюджетна рамка?

Подписано от лауреати на Нобелова награда и на Медала на Филдс:

SIDNEY ALTMAN, WERNER ARBER, ROBERT J. AUMANN, FRANCOISE BARRE-SINOUSSI, GUNTER BLOBEL, MARIO CAPECCHI, AARON CIECHANOVER, CLAUDE COHEN-TANNOUDJI, JOHANN DEISENHOFER, RICHARD R.ERNST, GERHART ERTL, SIR MARTIN EVANS, ALBERT FERT, ANDRE GEIM, SERGE HAROCHE, AVRAM HERSHKO, JULES A. HOFFMANN, ROALD HOFFMANN, ROBERT HUBER, SIR TIM HUNT, ERIC R. KANDEL, KLAUS VON KLITZING, SIR HAROLD KROTO, FINN KYDLAND, JEAN-MARIE LEHN, ERIC S. MASKIN, DALE T. MORTENSEN, ERWIN NEHER, KONSTANTIN NOVOSELOV, SIR PAUL NURSE, CHRISTIANE NUSSLEIN-VOLHARD, VENKATRAMAN RAMAKRISHNAN, SIR RICHARD J. ROBERTS, HEINRICH ROHRER, BERT SAKMANN, BENGT I. SAMUELSSON, JOHN E. SULSTON, JACK W. SZOSTAK, SIR JOHN E. WALKER, ADA E. YONATH, ROLF ZINKERNAGEL, HARALD ZUR HAUSEN; PIERRE DELIGNE, TIMOTHY GOWERS, MAXIM KONTSEVICH, STANISLAV SMIRNOV, CEDRIC VILLANI

---------------
Б.Р. В бюджета на България за 2013 г. Дянков предвижда намаляване на парите за наука от 0,3 на 0,2% от БВП, а бюджетът на БАН - замразен от 3 години насам, след като бе намален с 40% спрямо 2009 г., не покрива заплатите (средна 628 лв.), не предвижда изобщо пари за ток, парно и пр., нито за научна дейност. 

Над 115 млн. лв. загуби заради тръбите на парното в София

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 112

Лошо време и изгубен багаж - проблем № 1 за туристите

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 112

Шести блок пак спря за авариен ремонт

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 112

EИБ ще ни консултира за новите ПАВЕЦ

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 112

Путин не изключи преговори с Киев

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 112

250 000 срещу крайната десница във Франция

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Консерваторите се сриват на Острова

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 112

Добро начало

автор:Александър Симов

visibility 421

/ брой: 112

Триумфът на етническата партия: защо и как се случи?

автор:Велизар Енчев

visibility 606

/ брой: 112

Преврат в БСП няма

visibility 333

/ брой: 112

Датата - 17.06.2024 г.

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ