26 Юни 2024сряда19:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа загърбила човешките права

Шири се нетърпимостта към мигрантите и малцинствата, предупреждават от "Хюман райтс уоч"

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 404

В Европа се наблюдава влошаване на ситуацията в областта на човешките права, отбелязва в тазгодишния си доклад за правата на човека през 2011 г. правозащитната организация "Хюман райтс уоч". В него са откроени четири тенденции, които според организацията изглеждат обезпокоителни: ограничаването на гражданските свободи в страните, които са въвели антитерористични мерки; дебатите за мястото на малцинствата и имигрантите в Европа, които често са подплатени с ксенофобия; възходът на популистки екстремистки партии и растящото им влияние върху политиката; и намаляващата ефективност на традиционни институции и инструменти за човешките права.
"Хюман райтс уоч" предупреждава, че ако не бъде осъзната тази опасност, следващите поколения европейци може да гледат на човешките права като на някаква екстра, а не като на фундаментална ценност. Според доклада нетърпимостта към мигрантите и малцинствата в Европа е широко разпространена. Опасенията от тероризъм, престъпност и съперничество за икономическите ресурси, както и от заличаване на културната идентичност, обясняват тази нетолерантност, която се очаква да се задълбочава от сегашната икономическа и финансова криза, съпроводена от мерки за икономии, констатира докладът.
Организацията изтъква като особено враждебно и дискриминационно отношението в цяла Европа към мюсюлманите и ромите. Като пример са дадени насилствените експулсирания на източноевропейски роми, които са граждани на ЕС, от Франция и Италия. "По-на изток, продължава докладът, в Унгария, Румъния, България, Чехия и Словакия ситуацията е по-тревожна с насилствени атаки и антиромска реторика, както и незначителен напредък към ликвидирането на жилищната и училищната сегрегация въпреки фондовете на ЕС и решенията на Европейския съд за правата на човека. Това е лоша новина за ромите, но е лоша новина и за човешките права като цяло".
В заключение се изтъква, че кризата с човешките права е от значение преди всичко за самата Европа. Организацията алармира, че ако опасните идеи как някои заслужават повече права от други и демократичната воля на мнозинството може да доведе до пренебрегване на правата на малцинствата, останат - щетите ще са неизброими.
В доклада си правозащитниците критикуват още Ирак и Китай. "Хюман райтс уоч" предупреждава, че Ирак се завръща към авторитаризъм, превръщайки се в полицейска държава, независимо от твърденията на САЩ, че са помогнали за установяването на демокрация в страната. Протестите през февруари м.г. срещу корупцията бяха обуздани с насилие, отбелязват активистите. От организацията припомнят, че Ирак остава едно от най-опасните места за журналисти в света, там не са защитени правата на жените, а също така множество цивилни са станали жертва на терористични нападения.
Критиките към Китай са свързани с преследванията на журналисти, като докладът цитира данни за най-малко 34 китайски журналисти, хвърлени в затвора през 2011 г. по силата на закони за "подстрекаване към подривна дейност" или "издаване на държавни тайни".

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ