Еврокомисията засилва контрола над страните-членки
Още по-засилен ще е контролът на Европейската комисия върху това дали страните-членки спадват законността на общността. Ще се разшири обхвата на наблюденията и ще има годишни доклади за всички държави от ЕС. Това съобщи зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в европарламента, предаде БТА.
Предвижда се проверките да обхващат въпроса с еднаквото прилагане на закона към всички, разнообразието на медийната среда, свободата на организациите на гражданското общество, възможността на властите да противодействат на корупцията. Наблюдението ще бъде еднакво за всички, но по-задълбочено там, където проблемите са повече, поясни Тимерманс.
По неговите думи се предвижда при изготвянето на заключенията да бъдат взимани предвид становищата на Съда на ЕС и оценките на ЕК за състоянието на европейската икономика.
Тимерманс посочи, че няма да бъде възможно евродепутатите да участват в изготвянето на оценките, каквото желание бе заявено, заради липсата на законово основание, а и защото заключенията на ЕК носят тежки правни и финансови последици за държавите, в които са установени недостатъци.
Тимерманс съобщи, че ЕК ще финансира обществени организации, работещи в полза на върховенството на закона. По неговите думи е необходимо хората в ЕС да имат общо разбиране по въпроса за законността, защото иначе се стига до конфликти.
Европейските данъкоплатци някой ден биха поискали парите им повече да не отиват към държави, където няма върховенство на закона. Ако различията останат, ще се появят нови граници, например с непризнаването на европейски заповеди за задържане заради съмнения в безпристрастността на съдилищата. Европейските граждани не биха търпели това, мнозинството от тях иска да живее в пространство на споделени ценности, допълни Тимерманс.
Той отбеляза, че независимостта на съдебната система подлежи на проверка от Съда на ЕС и не е въпрос от правомощията единствено на държавите от Общността. Политическите мнозинства не може да оправдават действията си срещу върховенството на закона с демокрацията, всички нацистки решения са били законни, макар и нечовешки, категоричен бе Тимерманс.
В отговор на въпрос на българския евродепутат Петър Витанов зам.-председателят на ЕК изрази надеждата наблюдението над България в областта на правосъдието и вътрешните работи да постигне целите си. По неговите думи, когато изискванията бъдат изпълнени, докладите в досегашния им вид ще бъдат прекратени.
Според Тимерманс може да се очаква оценките за нашата страна да станат част от общото наблюдение за върховенството на правото във всички държави в ЕС. Няма държава, където не са нужни подобрения във върховенството на правото, отбеляза той.