"Евгений Онегин" се завръща в Софийската опера
В новата постановка ще звучат гласове на млади оперни певци
/ брой: 93
Изключително силно присъствие в репертоара на Софийската опера и балет за месеца има операта "Евгений Онегин" от Чайковски по едноименното произведение на Пушкин. Премиерата е днес. Следващите представления са на 23, 24 април и 4 май. Диригент е Заурбек Гугкаев - един от известните и талантливи диригенти в Русия. Музикален консултант на операта "Евгений Онегин" е педагожката Лариса Гергиева - ръководителка на академията "Млади оперни певци" в Мариинския театър.
Класическият великолепен оперен "Евгений Онегин" с разбитата любов на Татяна и погубения живот на Евгений Онегин и Ленски ще бъдат интерпретирани от Вера Петрова. Тя е режисьорка и на приказния и запомнящ се спектакъл "Пепеляшка" от Росини.
За новата постановка на "Евгений Онегин" на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов казва: "Средната възраст на певците в нея е 29 години. Изпълняваме желанието на Чайковски. В операта ще играят само млади певци от България и Русия. Имаме и един изпълнител от Китай."
Маестро Заурбег Гугкаев е на 30 години. Изпълнителите на ролята на Евгений Онегин - Атанас Младенов, Алек Аведисян и Константин Бржински, също са по на 30. Ролята на Татяна ще изпълняват 30-годишните Лилия Кехайова и Наталия Павлова, а Гергана Дудина е на 26 години. В останалите роли ще участват: Олга - Глория Кънева, Ирина Шишкова, Ларина - Александрина Стоянова, Ленски - Илья Саливанов, Хрисимир Дамянов, Филипевна - Весела Янева, Гремин - Ли Шу Ксин, Трике - Емил Павлов, и др.
Първата постановка на операта е на 17 март 1879 г. на сцената на Малий театър, с певци от Консерваторията. Диригент е ректорът на Консерваторията в Москва Н. Г. Рубинщайн.
За певците в "Евгений Онегин" Чайковски пише до своя издател Юргенсон, който издава клавира на операта, че са му нужни не само изпълнители от Консерваторията, но и: "...певци, които освен това ще играят просто, но добре. Нужна ми е постановка, която да не е разкошна, а действието й да се развива през 20-те години на нашия век (XIX)."