26 Юни 2024сряда22:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕСП иска стриктен контрол на евробюджета

Държавите от ЕС и Европейската комисия трябва да подобрят управлението на разходите, призова в доклад Европейската сметна палата

/ брой: 259

автор:Дума

visibility 54

Отчетите на Европейския съюз за 2011 г. дават вярна представа за финансовото му състояние и за резултатите от неговите операции и паричните потоци за годината, съобщи Европейската сметна палата (ЕСП) за БТА. Приходите и задълженията не са засегнати от съществени грешки, но плащанията, свързани с тези отчети, са засегнати от съществени грешки, като вероятният процент грешки е 3,9 процента общо за бюджета на ЕС. Нивото грешки остава сходно с това от 2010 година, когато бе 3,7 процента. През 2011 г. ЕС е изразходвал 129,4 милиарда евро, от които 80 процента за политиките в областта на земеделието и сближаването, където дейностите по изпълнение на бюджета на ЕС са поделени между Комисията и държавите членки.
ЕСП установи твърде много случаи, при които средствата на ЕС не постигат целта си или не се използват оптимално. Проверените системи за контрол на държавите членки и на Комисията са само частично ефективни при осигуряване на редовността на плащанията. Системите за контрол не използват пълния си потенциал за предотвратяване или откриване и коригиране на грешки. Националните органи трябва да покажат по-сериозна ангажираност с управлението и контрола на средствата на ЕС. Изчисленият от ЕСП процент грешки при разходите за групата политики "Развитие на селските райони, околна среда, рибарство и здравеопазване" (най-податливата на грешки разходна област) е 7,7 процента. Изчисленият процент грешки за групата политики "Регионална политика, енергетика и транспорт" остава висок - 6,0 процента.
ЕСП стигна до заключението, че през 2011 г. само две области (или "групи политики") не са засегнати от съществени грешки. Това са областите "Външни отношения, помощ и разширяване" и "Административни и други разходи". От години ЕСП призовава за опростени схеми с по-ясни цели за изразходване на средствата, по-лесни за измерване резултати и по-икономични механизми за контрол. Препоръките на ЕСП се правят в момент, когато се обсъждат законодателни предложения за по-добро управление на средствата на ЕС.
"Посланието на настоящия годишен доклад е в духа на посланията от предходните години, но тази година то има още по-голямо значение. Предвид сериозните предизвикателства пред публичните финанси на Европа, важно е средствата на ЕС да бъдат използвани по-ефективно и по-целенасочено", счита председателят на ЕСП Виктор да Силва Калдейра. "Страните членки трябва да приемат усъвършенствани правила за разходването на средствата на ЕС и заедно с Комисията да ги прилагат подходящо. По този начин бюджетът на ЕС може да се използва по-ефективно и по-ефикасно и да постига по-добри резултати за гражданите", допълни той.
Целта на годишните доклади за изпълнението на бюджета на ЕС и Европейските фондове за развитие е да се оповестят констатации и заключения, които помагат на Европейския парламент, на Съвета и на гражданите да се информират за качеството на финансовото управление на ЕС, както и да се отправят препоръки за неговото усъвършенстване. Основно място в годишните доклади за 2011 г. заемат 18-те годишни декларации за достоверност относно надеждността на отчетите на ЕС и редовността на свързаните с тях операции. ЕСП проверява извадки от операции, за да достигне до статистически обоснована оценка на степента, в която приходите и различните разходни области са засегнати от грешки.
Палатата формулира своите одитни заключения въз основа на тези резултати и други доказателства, като например оценката на системите, изявленията на ръководството в Комисията и работата на други одитори.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ