13 Май 2024понеделник21:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС затяга правилата за обновяване на сградите

/ брой: 49

автор:Дума

visibility 251

След дълги дебати, които продължиха повече от 2 години, ЕС затяга правилата за обновяване на сградите. От 2030 г. нататък новите сгради трябва да бъдат с нулеви емисии, което дори е отстъпление от първоначалните най-крайни предложения това да стане от 2027 г. До 2050 г. целият сграден фонд трябва да бъде въглеродно неутрален по отношение на климата, решиха евродепутатите. Това се прави, защото сградите генерират 36% от емисиите на парникови газове в ЕС. Изключение е възможно за селскостопанските сгради и сградите, които са част от културното наследство.
Страните трябва да въведат мерки, които намаляват използваната първична енергия в жилищните сгради с 16%, а до 2030 г. - да санират 16% от нежилищните сгради с най-лоши характеристики. България все още няма устойчив модел за финансиране, държавата не може сама да осигури 40-60 млрд. лева за многофамилните жилища.
Както е известно последната фаза на безплатното саниране на жилищни сгради завърши с грандиозен скандал. Въпреки опитите на регионалното министерство да успокои страстите, съмненията и обвиненията за нечестно класиране на блоковете, които ще получат 100% финансиране за енергийно обновяване не бяха разсеяни.
Драмите започнаха точно преди Коледа. На 22 декември беше публикуван списъкът на одобрените за финансиране блокове в последния етап на безплатното саниране. Оказа се, че от кандидатствалите 3089 жилищни сгради са одобрени едва 756, или само 25%. Пари за енергийно обновяване ще има и занапред, но собствениците вече ще трябва да покриват 20 % от разходите със собствени средства. В момента тече срокът за подаване на молби за този етап. Общо по плана за възстановяване и устойчивост за саниране на сгради ще бъдат дадени 1,4 млрд. лв.

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 451

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 456

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 502

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ