Европейският съюз ще предложи създаването на нова агенция за борба с прането на пари и нови правила за прозрачност при прехвърляне на криптоактиви, съобщи БГНЕС, цитирайки гръцкото издание "Катимерини".
Според документи на ЕС, по този начин блокът възнамерява да отговори на призивите за по-строги действия в борбата с мръсните пари.
Европа е подложена на натиск да засили прилагането на правилата за борба с прането на пари, след като няколко държави започнаха разследване на Danske Bank за подозрителни транзакции на стойност над 200 милиарда евро, преминали през малкия й естонски клон между 2007 и 2015 година.
Тъй като липсва общоевропейски орган за борба с прането на пари, Брюксел разчита на националните регулатори да прилагат своите правила, но те не винаги си сътрудничат пълноценно, коментира по същата тема Ройтерс.
Предлага се създаването на нов орган за борба с прането на пари - Anti-Money Laundering Authority (AMLA), който ще се превърне в „централен елемент“ на интегрирана система за надзор, съставена също от национални органи, се казва в документите.
Агенцията ще координира националните надзорни органи и ще им помага да повишат ефективността си при прилагането на единния правилник и да осигурят еднородни и висококачествени стандарти за надзор, подходи и методологии за оценка на риска.
Правилата на AML ще бъдат пряко обвързващи за държавите-членки, за да спрат престъпниците да се възползват от различията между националните регулатори, се казва в документите.
Допълнително предложение ще въведе нови изисквания на ниво ЕС за доставчиците на услуги за криптоактиви, за събиране и предоставяне на достъпни данни относно създателите и бенефициентите на трансфери на такива активи.