25 Април 2024четвъртък00:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС с нов опит да спасява иранската ядрена сделка

автор:Дума

visibility 36

Великобритания, Франция и Германия правят нов опит да спасят иранската ядрена сделка. Това стана ясно, след като трите държави решиха да задействат механизма за разрешаване на спорове в ядрената сделка от 2015 година. Ройтерс цитира двама европейски дипломати, които определят решението на Лондон, Париж и Берлин като "най-голямата стъпка, която европейците предприемат като отговор на оттеглянето на Техеран от ядрените му ангажименти.
Трите държави ще уведомят Европейския съюз по-късно във вторник, че задействат механизма за разрешаване на спорове.
Съгласно механизма, очертан в сделката, ЕС ще информира другите страни - Русия и Китай, както и самия Иран. След това ще има 15 дни за разрешаване на различията, срок, който може да бъде удължен с консенсус.
В крайна сметка процесът може да доведе до  повторно налагане на санкции, прилагани съгласно предишни резолюции на ООН. Нашето намерение не е да възстановим санкциите, а да разрешим различията си чрез самия механизъм, който беше създаден със сделката, казва един от дипломатите.
Излизането на Вашингтон от ядрения пакт и тежките икономически затруднения, предизвикани от последвалите санкции на САЩ, допринесоха за една от най-големите ескалации на напрежение между САЩ и Иран след ислямската революция през 1979 година.
През лятото на 2018 г. американският президент Доналд Тръмп се изтегли от сделката, сключена през 2015 г., и върна американските санкции срещу ислямската република. Европейските страни по споразумението, Русия и Китай, настояват, че ще положат усилия и ще намерят начин да я спасят. Иран ги обвинява, че не полагат достатъчно усилия, след ескалацията със САЩ в началото на месеца обяви, че се отказва от ограниченията, които са наложени на ядрената му програма чрез документа.
Тръмп обясни, че целта му да се откаже от ядрената сделка е да принуди Иран да подпише по-строг пакт. Техеран отговаря, че няма да предоговаря, докато са под американски санкции.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ