ЕС реши: Зарядни станции да има на всеки 60 км
Двигатели с вътрешно горене няма да се произвеждат от 2035 г.
/ брой: 61
Европейският съюз постигна миналата нощ политическо споразумение за разгръщането на мрежа от станции за зареждане на електромобили през идните години. Споразумението предвижда места за зареждане по основните европейски транспортни коридори и обхваща автомобилите, камионите, корабите и самолетите, се отбелязва в съобщение на Европейската комисия.
Въвеждат се задължителни цели за развитие на инфраструктурата, съобразени с броя на продадените нови незамърсяващи превозни средства. По Трансевропейската транспортна мрежа (ТТМ), към която в България се причислява магистрала "Тракия", се предвижда обособяването на места за зареждане на всеки 60 километра. След 2025 г. се очаква да има подобни зарядни станции с мощност поне 150 киловатчаса, предаде БТА.
След 2030 г. в ЕС на всеки 200 километра водачите трябва да имат достъп до места за зареждане с водород. При корабоплаването се предвижда в същия срок да бъде осигурен достъп до електрозахранване в големите пристанища за 50 пътнически плавателни съда или за 100 контейнеровоза. До 2025 г. на европейските летища на всяка самолетна стоянка на ръкав трябва да бъде осигурено електроподаване, а до края на десетилетието - и до отдалечените от терминалите стоянки.
В същото време посланиците на 27-те страни членки на ЕС одобриха края на двигателите с вътрешно горене за новите автомобили от 2035 г., след като Германия вдигна ветото си в замяна на изключението за бъдещите синтетични горива, предаде Франс прес.
Решението ще принуди новите автомобили да не емитират въглеродни емисии, което на практика ще забрани бензиновите, дизеловите и хибридни автомобили за сметка на изцяло електрическите превозни средства.
Според редица експерти обаче, технологията със синтетични горива има по-малък шанс да се наложи на пазара и ще обхване в най-добрия случай малка част от луксозните превозни средства. Тя е оспорвана от екологични неправителствени организации, които я определят като скъпоструваща, енергоемка и замърсяваща околната среда.