16 Април 2024вторник16:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС - майка и мащеха

/ брой: 297

автор:Боряна Костова

visibility 2555

България влезе в ЕС с голяма кошница оптимизъм. Девет години по-късно сме най-бедните, най-нещастните и най-отчаяните в общността. Вината е предимно на родните правителства, ама и Брюксел направи каквото можа за сегашния ни хал. С непочтени игрички ЕС срина атомната ни енергетика; нареди да изкореним много от лозята си, та да не пречим на винарите във Франция, Испания и Италия; оряза зеленчуковите ни квоти за износ и производството на тютюни - пак заради интереса на други; затваряше ферми и мандри със смехотворни директиви и стигна до абсурдната забрана на кривите краставици и шкембе чорбата.
Вече не сме "новобранци", но страната ни продължава да страда от безумната политика на ЕС. Не е тайна, че Брюксел стои на задни лапи пред Вашингтон за санкциите срещу Русия и повече от година търпя огромни стопански щети. Но, противно на здравия разум, ги продължи до края на юли 2016-а. И ние пак ще оперем пешкира. От ембаргото само за последните 18 месеца сме пропуснали износ на продукция за Русия за над 60 млн. долара, сочи проучване на КНСБ. Общите загуби за земеделието ни до 15 юли са 94 млн. евро. За страната това са убийствени резултати. Но управляващите ни мижитурки са мълчали в Брюксел и пак послушно са гласували "за" санкциите.
Та да чакаме богатите страни в ЕС да заплачат за нас ли? Те по-скоро обмислят как да се отърват от подобните нам, които възприемат като камък на шията. Особено след като ЕС подпише трансатлантическото споразумение за търговия със САЩ и в Европа навлязат супер едри капитали и корпорации. Затова френският президент Оланд отново извади старата си идея за Европа на две скорости. Той предлага еврозоната да стане единна държава - с общи икономика, финанси и управление. "Група държави ще правят всички неща заедно, а другите ще се позиционират в орбити, различни от ядрото", обясни Юнкер. Сиреч, другите ще се спасяват поединично. Да, такова разделение ще превърне по-бедните страни в заден двор, където ЕС ще си изхвърля боклука. И точно това е целта.
Егоизмът и лобистките решения напълно са обсебили ЕС. Германия, която държи юздите на ЕС, налага волята си на другите по фелдфебелски маниер. И се възползва от проблемите им. Както направи с колабиралата финансово Гърция. Ще припомня, че първият спасителен пакет от 110 млрд. евро й бе отпуснат не за друго, а за да плати с тях държавния си дълг към германски и френски банки. После Меркел въртя Ципрас на шиш, докато той подпише изгодно за богатите в ЕС споразумение. Виждаме резултатите. Германско-гръцкият консорциум "Фрапорт-Слентел" взе на концесия за 40 години 14 гръцки летища. Те обслужват най-престижните туристически дестинации, които включват Солун, Корфу, Родос, Миконос и Санторини. Германци се гласят да закупят пристанищата в Пирея и Солун, луксозни хотели и даже цели острови. Според Института за икономически изследвания в Хале Германия е спечелила близо 100 млрд. евро от кризата в еврозоната и предимно от тази в Гърция. Най-много след нея са се облажили Франция и САЩ.
Меркел се зарича, че ЕС никога няма да се откаже от защитата на човешкото достойнство, свободата, равенството и солидарността. Но на практика европейските ценности вече са мъртви. Погребаха ги разногласията, скандалите и двойният стандарт, прилаган от брюкселските първенци. Последният пример е с изграждането на "Северен поток 2", който ще прекарва газ от Русия до Германия и ще я превърне в енергиен център за почти цяла Европа. Девет страни вече се обявиха против него. Премиерът Борисов заяви, че ние го подкрепяме. Та реално нашите интереси защити председателят на Европейския съвет Доналд Туск (от Полша), който миналия петък попита по какви критерии газопроводът "Южен поток" се е оказал за ЕК невъзможен, а "Северен поток 2" - приемлив.
Подобни въпроси постави и италианският премиер Ренци на последната среща на върха в Брюксел. Юнкер обаче мълчи. А Меркел отряза недоволните, като отказа проблемът да бъде обсъждан, понеже във втория случай ставало дума за икономически проект с частни инвеститори.
Делба се задава и покрай разправиите за Шенген. Има идея членството там да се ограничи само до тези държави, които най-добре пазят границите си и са съгласни да приемат определените от ЕС квоти с бежанци. Така от него ще изпаднат Гърция, Италия, Полша, Унгария, Чехия, Словакия и Словения, а може би и Австрия. Това допълнително ще подкопае съществуването на Европейския съюз.
"Източноевропейците правят всичко възможно, за да разрушат ЕС. Те явно смятат, че могат да "доят" пари от Запада и да правят каквото поискат. Само че милиардите от насърчителните фондове и предимствата на общия пазар, които те ползват, са свързани със задължението за солидарност. Комуто това не изнася, може да напусне общността и да си търси щастието другаде." Това е част от коментара на Барбара Везел за "Дойче вече". Той само потвърждава, че ЕС за едни е майка, а за други - мащеха, която тормози и гони доведените си деца.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 269

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 259

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 258

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ