19 Май 2024неделя00:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС и САЩ с различен подход към Китай

Борел призова Европа да си произвежда лекарства и медицинско оборудване

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 1074

Нарастващото китайско-американско напрежение подкопава нуждата от широко международно сътрудничество за преодоляване на пандемията от коронавирус, заяви посланикът на ЕС в Китай Никола Шапюи на пресконференция в Пекин. Според него Китай е в уникална позиция да помогне за намаляване на напрежението и прокарване на икономическите си реформи за избягване унищожаването на световните вериги на доставки. Той призова Китай да "бъде по-амбициозен" в преговорите си с ЕС за двустранен инвестиционен пакт. "Ако това споразумение бъде сключено навреме, през следващите няколко седмици, то ще е един от ключовите за глобално възстановяване", убеден е дипломатът. Китай и ЕС преговарят по въпроса от 2013 г. Според Шапюи китайците показват желание да започне проучване и на споразумение за свободна търговия между Брюксел и Пекин, но ЕС предпочита първо да се сключи споразумението за инвестиции. Китай и ЕС имат планирана специална среща на върха за септември.

В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп се нахвърли върху Китай заради пандемията. В изявление пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом той каза: „Преживяхме най-тежката атака, която някога сме имали срещу нашата страна, това е най-лошото нападение, което някога сме имали. Това е по-лошо от Пърл Харбър (тихоокеанска маза на САЩ, унищожена от Япония през декември 1941 г. - ред), това е по-лошо от Световния търговски център. Никога не е имало нападение като това. И това никога не би трябвало да се случи. Можеше да бъде спряно в източника. Можеше да бъде спряно в Китай. Но не беше. Не ми харесва как е стигнал до тук, защото можеше да бъде спрян, но не, аз гледам на невидимия враг (коронавируса) като на война".

Тръмп обаче бе опроверган от съветника си д-р Антъни Фаучи, който минава за един от най-доверените  експерти. В понеделник Фаучи обяви, че вирусът не е произведен в лаборатория, както свята Тръмп, а е "еволюирал в природата".

Стана ясно също, че Белият дом разглежда дела, заведени от частни лица срещу Китай заради пандемията. При успех това може да доведе до изземване на имоти, свързани с компартията, които се намират в САЩ.

В същото време първият дипломат на ЕС Жозеп Борел призова Европа да бъде стратегически независима. Европа трябва да извлече поука от кризата с коронавируса и да гарантира стратегическата си независимост в ключови области като производство на лекарства и дори преместване на производството, заяви той пред няколко европейски вестници. "Не е нормално Европа да не произвежда нито един грам парацетамол, а Китай да осигурява 80 процента от световната антибиотична продукция.  Досега сме мислили, че няма значение къде се произвеждат продуктите, че световният пазар доставя всичко, по всяко време и навсякъде", обясни той, добавяйки, че това се оказа грешно във времена на криза. "Не казвам, че всеки трябва да произвежда всичко сам, но веригата за доставки трябва да бъде по-къса и защо да няма производствени центрове наблизо. Защо да не произвеждаме част от необходимото ни в Африка", предложи той. "Пандемията показа необходимостта от стратегическо снабдяване с медицинско оборудване, както сега има стратегически запаси от нефт", добави Борел.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ