05 Юни 2025четвъртък11:45 ч.

Ердоган спечели изборите в Турция

72,47% от гласовете в България на балотажа са били за опонента му Кълъчдароглу

/ брой: 101

автор:Дума

visibility 1894

Реджеп Тайип Ердоган си осигури рекорден трети петгодишен мандат, след като ЦИК в Турция обяви победата му с 52,14% от гласовете на историческия втори тур на изборите за държавен глава. 

Турският президент се обърна към събралите се в Истанбул последователи, благодари за подкрепата и посочи, че е получена отговорността да управлява в следващите пет години.

"Победители от изборите са всички 85 милиона граждани на Турция", увери той. И допълни, че ще продължи борбата срещу инфлацията и последиците от катастрофалното земетресение през февруари, както и че в сътрудничество с Русия ще превърне Турция в основен газов хъб.  

Съперникът на Ердоган - издигнатият от обединената опозиция Кемал Кълъчдароглу, събра 47,86% от гласовете, като поведе в най-големи градове - Анкара, Истанбул и Измир. 72,47% от гласовете в България на балотажа са били за него. Вотът в провинцията, както и в държавите в Западна Европа с голяма турска диаспора обаче наклониха везните в полза на Ердоган. Кълъчдароглу окачестви изборите като един от най-нечестните етапи в историята на Турция. Той увери, че и занапред ще се бори за демокрацията в страната. 

Руският президент Владимир Путин приветства победителя в изборите и посочи приноса му за "укрепването на приятелските руско-турски отношения". Ръководителите на ЕС и НАТО, както и президентът на САЩ Джо Байдън поздравиха Ердоган за преизбирането му и изразиха надежда за по-нататъшно сътрудничество. 

Водачът на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер обаче призова за прекратяване на процеса по присъединяване на Турция към ЕС. Той изтъкна като аргументи политиката на Ердоган в Кипър и Егейско море, както и позициите му за украинската криза и мигрантите.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ