19 Май 2024неделя03:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

ЕП се бави със съкращенията на персонал

До 2018 година трябва да се постигне 5-процентно намаление на работещите в европейските институции

/ брой: 187

автор:Кристиела Симеонова

visibility 146

Европейският парламент изостава от целите за съкращения на 5% от персонала си, договорени през 2013 г., информира Politico Europe. Европейският законодателен орган е заявил готовност да съкрати само 14 позиции до следващата година, което се равнява на 2 процента от работещите за институцията. Този процент е доста далеч от целите до края на 2017-а - 331 места трябва да бъдат съкратени дотогава, показват данните на Европейската комисия. Съдейки по тях и по темпото, с което се осъществяват тези цели, ЕП ще трябва да премахне 317 само през 2017 г. В Европейския парламент 7652 души работят в генералния секретариат и в политическите групи. Към тях спадат членовете на ЕП и техния персонал.
Другите институции на Европейския съюз, които също трябва да се лишат от част от служителите си за 5 години, показват доста по-добри резултати от ЕП. Съкращенията се правят в рамките на споразумение от 2013 г., което цели да намали административните разходи на ЕС - опит да се даде пример на националните правителства да се справят с икономически съкращения, показвайки им, че и европейските институции могат да пестят.
Графика на Politico Europe показва, че до изпълнение на крайната цел на Европейския съвет остават 0,5 процента, на Европейската сметна палата - 0,9 процента, на Европейската комисия - 1 процент, на Европейската служба за външна дейност - 2 на сто, а на ЕП - 4,8 процента.
Европейската комисия планира да освободи 1015 позиции до края на 2016 г., като по този начин ще изпълни целите за 2017 г. една година по-рано. В момента комисията съкращава от 250 до 263-ма служители на година. През последната, 2017 година, ЕК ще трябва да освободи 237 позиции. Еврокомисията е съставена от отдели - т.нар. генерални дирекции, като всяка от тях се занимава с конкретна политическа област, като търговия или околна среда, и се ръководи от генерален директор, който се отчита пред комисар. За ЕК работят около 33 000 души.
Отличникът в изпълнението на мерките за икономии е Съветът на ЕС - година преди крайния срок той ще постигне 90% от целите. До 2016 г. ще бъдат съкратени 142 от общо предвидени 157 поста. В Съвета на Европейския съюз около 3500 души работят в генералния секретариат.
Говорителите на Европарламента твърдят, че институцията има намерение да постигне целите си. "Европейският парламент остава ангажиран с изпълнението за намаляване на персонала с 5 процента през 2018 г. спрямо нивото от 2013 г. и е на път да постигне тази цел чрез по-ефективното управление на наличните човешки ресурси, включително и чрез размествания", твърди в изявление говорител на ЕП. Въпреки това обаче законодателният орган продължава да наема служители - в секретариатите на няколко парламентарни комисии бяха отворени нови 20 работни места.
"ЕК окуражава всички европейски институции и органи да следват внимателен подход при оценките си, като вземат предвид както броя на служителите си, така и административните разходи", заявява представител на ЕК пред Politico.
Европейският комисар за бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева напомни пред Европейския парламент: "Петте процента, планирани за съкращение на служителите, са актуални. Наистина се надяваме всички институции да се придържат към административните ограничения, за да можем да покажем на данъкоплатците, че сме се фокусирали върху това, което можем да направим за тях".

Европейският съюз изразходва 6% от годишния си бюджет за персонал, администрация и поддръжка на сградите си. В сравнение с националните бюджети, бюджетът на ЕС е относително скромен - само един процент от общия БВП на страните членки. За тази година са предвидени 141,2 млрд. евро в бюджетни кредити за плащания и 145,3 млрд. евро в бюджетни кредити за поети задължения.
Често са изтъква, че чиновниците и служителите в европейските структури като брой са по-малко от администрацията на големи европейски градове. Евросъюзът плаща заплати на 45 000 постоянно назначени служители.

 

Кой колко взима?


Хората в най-ниската категория, служещи в европейските институции, изкарват по 2654 евро месечно. Специалистите с висше образование по правило започват на по-високо равнище със заплата от 4350 евро. По правило чиновниците на всеки две години могат да преминат в по-горна категория, така че на най-високото равнище заплатата може да достигне до 18 371 евро. Това се отнася за назначените след 2004 г. Назначените преди това изкарват до 30 процента повече. Еврочиновниците плащат до 45% данък, макар че се ползват и с различни данъчни облекчения. Те внасят 12% от заплатата си в Пенсионния фонд и плащат още едно извънредно отчисление, което в момента възлиза на 6-7 процента. Европейските служители, които не са от Белгия, получават допълнителна необлагаема надбавка от 16 процента. Те имат право на детски надбавки и на още няколко бонуса, които общо могат да достигнат до няколкостотин евро месечно.


Колко получават евродепутатите?


Преди изборите за Европейски парламент миналия май британската преса излезе с интригуващи изчисления. Десет хиляди служители на Европейския съюз получават по-висока заплата от тази на британския премиер Дейвид Камерън, чието годишно възнаграждение е 142 000 паунда. "Дейли телеграф" пресмята, че повече от един на всеки пет европейски чиновници е по-добре платен от министър-председателя на Великобритания. Персоналът на европейските институции плаща освен това по-ниски данъци от британците и получава допълнителни средства към основната си заплата под формата на различни добавки.
Месечната заплата на евродепутатите достига до 21 209 евро. Представителите в Европарламента си докарват средно с 878% повече от обикновените граждани на ЕС. Тези данни станаха ясни от изследване на германския портал за сравняване на цените Preis Verglech.
Средната заплата на членовете на Европейския парламент е 17 827 евро на месец. Към тази сума обаче евродепутатите получават най-различни добавки, например за пътуване и други разходи. Евродепутатите печелят почти девет пъти повече от средния европеец и с цели 20 пъти повече от средния български гражданин, се посочва още в публикацията.
Общите разходи и дневните надбавки се намаляват наполовина, ако евродепутатът не е взел участие в повече от половината поименни гласувания. Разходите за евродепутатите бяха реформирани след редица противоречия - изтекъл през 2009 г. вътрешен доклад показа "системни нарушения".
Евродепутатите имат и осигурена пенсия, след като се пенсионират на 63-годишна възраст. Пенсията се формира от 3,5% от заплатата за всяка пълна година работа като евродепутат - максимум 70% от годишния приход.

 

"Златни сбогувания"

40,8 милиона евро от 2009 г. насам са стрували плащанията на евродепутати, които напускат ЕП, известни като преходни надбавки. Това показват данни, оповестени неотдавна от "Евронюз". 13,2 млн. евро са били изплатени в периода 2009-2013, докато за една година - 2014-2015-а, те са 27,6 млн. евро.
Когато евродепутатите напускат ЕП, имат право на едномесечна заплата за всяка година, през която са служили в европейския законодателен орган. Минималният период на изплащане на тази надбавка, т.нар. "златен сбогом", е 6 месеца, а максималният - 2 години за най-дълго служилите в ЕП.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ