04 Май 2024събота13:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ендопротезирането: Висшият пилотаж в ортопедията

Възпалението на зъб може да отмени операцията

/ брой: 259

автор:Аида Ованес

visibility 5948

Болките в ставите най-често са "запазена марка" на хората в зряла възраст. Причините за тях може да са различни, но заговори ли се за болки в ставите в комбинация с възраст, най-често става въпрос за износване на ставния хрущял, предизвикано от претоварване с физическа работа, травми от активен спорт, недоизлекувани хронични възпалителни процеси в други органи на тялото, както и причини, за които медицината все още търси обяснение. Обикновено причината е в изтъняването на хрущяла, а основният сигнал за проблем са болката, дискомфортът или затруднените движения. "С неглижирането им може да се пропусне момента за отстраняване на проблема", категоричен е д-р Васил Яблански - началник отделение "Ортопедия и травматология". След преглед, рентгенова снимка и поредица от изследвания ортопедът може да прецени, че ставата може да бъде заменена с изкуствена. Тогава се пристъпва към ендопротезиране. "Ендо" означава "вътрешен", т.е. ендопротезата е изкуствена част, която замества увреден и неспособен да изпълнява нормалната си функция орган или част на тялото.    


- Д-р Яблански, кога са наложителни тези операции?
- Смяната на става сама по себе си е "спасителна операция". Има строги медицински критерии за извършването й. Прилага се само когато се изчерпят всички други методи за запазване на биологичната става. Особено когато се отнася за млади хора. Ендопротезирането е една от операциите в областта на ортопедията, която е изключително ефективна. За последното десетилетие на миналия век бе обявена за една от най-ефективните операции в областта на медицината, защото дава и качество на живот на пациентите в трета възраст.
- Кои са най-честите "кандидати" за такива операции?
- Предимно възрастните хора. Всеки, като достигне дадена възраст, развива остеоартроза или по-популярно - коксартроза (на тазобедрените стави) и гонартроза (на коленните). В напреднал стадий заболяването няма алтернативно лечение, освен подмяна на ставата с изкуствена. В миналото, когато пациентът стигаше до състояние, при което болката е много силна и човек не може да ходи, качеството на живота му намаляваше драстично. С развитието на ендопротезирането тези проблеми отпадат. Да не забравяме и нещо много важно: продължителността на живота се увеличава - според статистиката например жените, които в момента са на около 40 г., ще доживеят до 90 г. Развитието на ендопротезирането е в две посоки. Едната е хирургичната техника - тя се подобрява изключително много и се стига до миниинвазивните методи за имплантиране на изкуствена става. Ако в миналото един разрез при имплантиране бе 25-30 см, сега е около 8-10 см, което позволява на пациента по-бързо раздвижване, по-малко дискомфорт при раздвижването. Развиха се такива методи на опериране, които позволяват да не разразязваме мускули и други важни анатомични структури, а това дава възможност на пациента да се изправи и да започне да ходи много скоро след операцията. ... При коленно ендопротезиране, когато пациентът има например тежки деформации на крайника - предхождащи фрактури на бедрената кост, които водят до деформации, имаме шанса да използваме компютърна навигация. Апарат, който изгражда триизмерен образ на крайника на пациента. Една коленна става трябва да бъде имплантирана под определен ъгъл и определени оси на натоварване на крайника. Ако всичко е нормално, ползват се нормалните анатомични репери, но ако преди това е имал някакви счупвания на крайника и той е зараснал по по-особен начин, новата става трябва да бъде поставена под специален ъгъл. Така този специален апарат ни показва какъв да е точният ъгъл, за да не се износи новата става прекалено рано, за да не създава дискомфорт на пациента, продължителността на добруване на ставата с организма няма да е дълга.
Другото предимство на този вид хирургия е в технологичното развитие на самите импланти. Тук работим с едни от доказано най-добрите импланти в света. Когато на един млад човек трябва да му се импалнтира става, най-добре е тя да позволява динамика на натоварване, да има дълъг живот. Тук разполагаме с целия спектър на съвременни импланти, включително и най-новите, които са с керамични носещи повърхности.
Неминуемо за тази хирургия оказва влияние и опитът на екипа - тук имаме доста голям обем от такива операции - годишно имплантираме между 350 и 400 изкуствени стави. Това за нас вече е рутинна процедура.
- Колко време след хирургичната намеса човек може да се изправи?
- Съвременните медоди, които използваме в нашата болница, както и програмата за раздвижване, която прилагаме, позволяват това да стане още на следващия ден. След първия оперативен ден да стане прав от леглото и да направи разходка из стаята. До втория-третия ден трябва да вече да ходи по коридора. Естествено, докато е при нас, ползва помощни средства. Престоят след такава операция при нас е 7-8 дни, като в това време довеждаме пациента до ниво на абсолютна самостоятелност - да става сам от леглото, да мине около 50 м в коридора, да качи 2-3 стъпала. Това е много важно, тъй като човекът, като се прибере у дома, няма нужда някой да се грижи специално за него - ако преди хората ни молеха за болнични, сега ни молят да не им даваме болнични, за да нямат проблеми в работата... При тези операции е много важно да има и добър отбор рехабилитатори, защото в голяма степен ефектът от операцията зависи от това как ще бъде раздвижен човек.
- Какви проблеми може да има пациентът след операция?
- При ендопротезирането двете най-опасни усложнения са инфекция на ставата и тромбози. Всеки пациент, който приемаме за такава операция, минава през добре организиран скрининг на цялостното му състояние, за да се види дали няма инфекция на други органи, правят се изследвания на кръв и урина, задължителна консултация със стоматолог, защото често човек има гнойни инфекция на зъб, без да знае за нея. Задължително вземаме и носен секрет да знаем, че няма инфекция. От друга страна, операционната зала е стерилна - въздухът в нея минава през специални филтри, въздушното налягане е по-високо в тази зала.
Относно тромбозите има специален рехабилитационен режим - изправянето на пациента след първия оперативен ден е предпоставка да се избегне образуването на тромби. Стриктно се използват специални протоколи - специални антитромбозни медикаменти - 30 дни след изписването трябва да се вземат.
- Кои заболявания при млади хора може да доведат до ендопротезиране?
- За младите е особено потискащо заболяването остеонекроза на бедрената глава. Това заболяване е оприличено на инфаркта на сърцето: запушва се едно съдче, което храни бедрената глава и вследствие на това костта започва да се разрушава и да умира. Все още на медицината не е ясна причината, която предизвиква това запушване - едно от предположенията е, че става въпрос за тромб. Имаме пациенти, които са на по 20 г. Но и при тях се прави всичко възможно до бъде запазена биологичната става. Лечението с лекарства не е ефективно. Единственото лечение е оперативно. Но е важно да се отбележи, че преди ендопротезирането се правят други - органосъхраняващи операции, които запазват ставата. В "Токуда" следим и прилагаме и най-новите технологии в тази област. И ако при тях няма ефект, пристъпва се към ендопротезиране. Много е важно и в какъв стадий ще бъде диагностицирано заболяването. Средно на 50 души годишно слагаме такива протези. Те подобряват качеството на живот на пациентите ни, дават възможност на младите да продължат да работят, да се забавляват.
Едни от честите операции, които извършваме, са имплантиране на раменни стави. По-малко известно е, че имплантираме и лакетни стави, както и малки стави на ръцете. Това е много важно да се знае от хората, които имат ревматоиден артрит. Мнозина от тях дори се учудват, че има такава възможност.
- Касата поема ли част от стойността им?
- Касата не поема никаква част от стойността на ставите за горни крайници. За ендопротезиране реимбурсира само поставянето на коленна и тазобедрена става, като поема 1080 лв. от стойността на тазобедрената става, 2700 лв. от стойността на колянната става. Тя не плаща и за останалите импланти - плака, пирон и пр., които се използват при операции на фрактури след падане например.


Остеоартрозна болест е най-честото страдание в областта на опорно-двигателния апарат и засяга 12-15% от населението. Във възрастта над 75 г. страдат над 80% от хората по света. От всички, страдащи от остеоартроза, коксартрозата представлява 10% от заболеваемостта, а гонартрозата - 40%. Остеоартрозата протича с много сериозен болков синдром и в много от случаите завършва с инвалидизиране, поради което медицинската общност бие тревога.


Ортопедите в "Токуда" извършват ендопротезиране от януари 2007 г. и оттогава до момента през отделението са оперирани над 3000 пациенти. На 1200 от тях са присадени тазобедрени стави, на 700 - коленни, на 20 - раменни. Ортопедите в отделението извършват средно дневно по 5 операции.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ