Екзекуциите в света нараснали с 15%
778 смъртни присъди са изпълнени през 2013 г., сочи доклад на "Амнести интернешънъл"
/ брой: 73
През изминалата година по света са извършени 778 екзекуции, съобщава в годишния си доклад за прилагането на смъртното наказание международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл", цитирана от "Асошиейтед прес". Това са само случаите, за които има информация. Броят на екзекуциите е с 15% повече от предходната година, посочва докладът. По информация на организацията, през 2012 г. в световен мащаб са били изпълнени 682 смъртни присъди, което е с 96 по-малко в сравнение с изминалата година.
В данните за 2013-а не са включени хилядите екзекуции в Китай, където този вид информация е държавна тайна. Според "Амнести интернешънъл" в света има над 23 000 души със смъртни присъди.
Основен дял за увеличението на екзекуциите през 2013 г. имат Иран и Ирак. В Иран миналата година са изпълнени 369 смъртни присъди, а в Ирак - 169. Саудитска Арабия се нарежда четвърта със 79 екзекуции, следват САЩ с 39 и Сомалия с 34 екзекуции. "Това, което видяхме в страни като Иран и Ирак, е позор", казва генералният секретар на "Амнести" Салил Шети. "Общата тенденция обаче е ясна - смъртното наказание остава в миналото", подчертава той.
Четири страни са възобновили екзекуциите - Индонезия, Кувейт, Нигерия, Виетнам. През 2013 г. приключи 18-месечният мораториум върху смъртното наказание във Виетнам и оттогава най-малко 7 души са наказани за престъпленията си чрез смъртоносна инжекция.
В Северна Корея, Иран, Саудитска Арабия и Сомалия пък се извършват публични екзекуции, посочва докладът. Броят на изпълнените смъртни присъди в обхванатите от хаос Сирия и Египет не може да бъде потвърден.
В същото време се забелязват и положителни тенденции - броят на страните, които прилагат смъртно наказание, е намалял до 22, като през 1994 г. е бил 37. В Беларус например, която е последната европейска страна, където все още съществува смъртното наказание, от 2009 г. няма нито една изпълнена такава присъда.
Пакистан преустанови прилагането на смъртни присъди. В Сингапур през 2013 г. няма нито една смъртна присъда. В Африка много държави са започнали да преразглеждат законите с цел пълна отмяна на смъртното наказание. Мериленд пък стана 18-ият американски щат, отменил наказанието.
Докладът отбелязва, че в Русия няколко депутати са настоявали за връщане на смъртното наказание след атентатите във Волгоград през декември. Подобни предложения обаче са били отхвърлени, подчертава "Амнести интернешънъл".
В доклада за 2014 г. най-вероятно ще се отбележи увеличение на броя смъртни присъди, като се има предвид, че съвсем скоро египетски съд осъди на смърт 529 членове на "Мюсюлмански братя", които подкрепят отстранения президент Мохамед Морси. Дали ще бъдат изпълнени присъдите, още не се знае.