18 Юли 2025петък02:00 ч.

Експерти не очакват ефект от ревизията на приватизацията

/ брой: 31

автор:Дума

visibility 616

Реална ревизия на приватизацията е невъзможна, защото е изтекъл  срокът за обжалване на съответните операции по сделките. Може да се направи оценка на загубите и положителните страни на отделните форми на приватизация. Това заяви пред "Блумбърг тв България" макроикономистът и преподавател в Югозападния университет проф. Ганчо Ганчев. Според него няма нещо скрито в процеса по раздържавяване, но определени нарушения не са получили своите наказания. "Бяха разпродадени предприятия на много ниски цени в страната. Идеята беше да се продава всичко на най-ниска цена възможно най-бързо. Идеолог на този тип приватизация беше покойният Александър Божков", припомни той. "Правителството на Иван Костов отказа да търси стратегически инвеститори за предприятията. Имаше прибързана, съмнителна, необмислена работническо-мениджърска приватизация", каза Ганчев. Трудно ми е да приема определението "бандитска приватизация". Защото умиращото производство просто не можеше да намери пазари. Това бяха недомислени мегапроекти, коментира пред БНТ проф. Гарабед Минасян. Безусловно има случаи, където се вижда корупцията, но да се проверява целият приватизационен процес е безсмислено, допълни той. 

Според проф. Минасян това, което се правеше, може да не е морално, но е законно. Чудя се докъде ще стигне главният прокурор. Съществува някаква психоза, че нещата се разпродават за безценица. Проблемът не е в приватизацията, а в постприватизационния контрол, категоричен е Минасян. Резултатите от проверката на приватизационните сделки имат по-скоро исторически, информационен и репутационен смисъл, отколкото правно наказателен, защото са изтекли давности или собствеността се е сменила. Това обяви пред БТВ банкерът Левон Хампарцумян, който за кратко беше изпълнителен директор на Агенцията по приватизация (2000-2001 г.).След като има публичен интерес, тази проверка трябва да се направи, въпреки ангажирането на голям публичен ресурс, уточни Хампарцумян. По думите му в историята на приватизацията има успешни и неуспешни примери.

Сделките са по закон, колкото и да изглеждат морално осъдими в очите на главния прокурор Иван Гешев, коментира икономистът Красен Станчев пред БНР. "През 1996-а година около 7-8 хиляди държавни предприятия са във фалит. Световната банка и Международният валутен фонд, който тогава покрива дупките в платежния баланс, тъй като България е отново пред фалит, настоява за затваряне на тези предприятия, което означава безработица от около 500 хил. души", коментира Станчев. Според него онова, което е можело да направи тогава правителството, е било да обяви тези предприятия за продажба по най-бързия възможен начин. Той коментира, че освен в 5-6 случая раздържавяването се е оказало успешно.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ