19 Май 2024неделя20:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Експерти искат еднозначно решение за бъдещето на "Белене"

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 20

На политическо ниво трябва да бъде взето окончателно решение дали ядрената енергетика в страната ще продължи да се развива или ще бъде закрита след 30 години. Това каза Богомил Манчев, председател на Българския атомен форум, пред участниците в международната ядрена конференция "Българската ядрена енергетика - национална, регионална и енергийна сигурност", която бе открита вчера във Варна.
По думите му същата позиция имат и колегите му от бранша, които настояват да се вземе еднозначно решение за бъдещето на АЕЦ "Белене", което да не се променя в близките десетилетия.
При откриването на форума заместник-председателят на комисията по енергетика в парламента Валентин Николов посочи, че основният проблем пред реализацията на проект за нова ядрена централа у нас е чисто финансов. "За реализацията на такъв проект са необходими близо 10% от БВП на страната, което го прави трудно изпълним дори", посочи той. Според него в момента има заинтересовани страни, които искат да вложат парите си. По думите му има и запитвания за проектиране на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". Николов коментира още, че на страната е нужна нова енергийна стратегия с по-дълъг хоризонт - 2030, дори 2050 година.
Атомната енергетика има поне три предимства, отбеляза от своя страна президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси. Той обясни, че предимствата на атомната енергетика са, че тя редуцира въглеродните емисии, енергийната зависимост и цената на електроенергията, което в България е национален проблем. Паси коментира още, че вижда еволюция в ЕС към общата енергийна политика.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1416

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1363

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1387

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1510

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1529

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1336

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1640

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1616

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1533

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ