29 Март 2024петък14:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Експерти: 23% ДДС, но 10% за храни и лекарства

Необлагаема минимална заплата и прогресивен данък за доходи над 3000 лв. месечно предлага ИСИ

/ брой: 125

автор:Светлана Велева

visibility 1611

Да се въведат диференцирани ставки за ДДС, каквато е европейската практика. Налогът да се повиши с 3%, като за стоки от първа необходимост - храни и лекарства, да се намали на 10%. Това предлагат експертите на Института за социална интеграция (ИСИ), съвместно с Фондация "Фридрих Еберт" в доклад за икономическото развитие на България, представен на кръгла маса вчера.
Идеята е да се отмести данъчната тежест от преките към косвените данъци, заяви Любомир Ганчев от ИСИ. Положителният ефект, който експертите очакват за бюджета, е  1,2 млрд. лева повече приходи.
От института подкрепят предложението на БСП за прогресивен данък, като тяхното предложение е прогресивната ставка да започне от доходи над 3000 лв. месечно. Това означава доходите до 3000 лв. да запазят сегашната ставка от 10%, а минималната заплата да бъде необлагаема. От 3000 до 6000 лв. ставката да стане 20%, а над 6 хиляди лв. - 30%.
С повишените данъчни приходи да стимулират структуроопределящи отрасли. Да се направи фонд "Солидарност", който да подкрепя изостаналите райони в страната и реиндустриализацията. Да се направи и фонд "Рисково финансиране", който да подкрепя стартиращи предприятия, в перспективни сектори, като държавата да има миноритарна съсобственост в компанията, предлагат експертите. Друга фискална мярка - държавата да поема осигуровките на всички новонаети на първа работа, за първите 3 години от трудовия им стаж.
 Като стимул за бизнеса експертите предлагат търговските спорове да се ограничат до 150 дни, както е в Европа, у нас са 564 дни. Да се намали броят на получаване на строителните разрешителни на 30 дни, както и времето за внос-износ до 7 дни, сега е 17-18 дни.
Всичко това се налага, защото сегашният модел не работи. Икономиката ни е силно деиндустриализирана, делът на сивата и криминалната икономика е огромен - до 40%, посочва Любомир Ганчев. Той очерта множество нормативни пречки в управлението на бизнес средата, пълна липса на условия за развитие на малкия и среден бизнес. Дяловете на България в световния брутен вътрешен продукт за 17-годишния период от 1989 г. до 2006 г. е намалял над 25 пъти, отчете още Ганчев. Водещите сектори, които участват във формирането на БВП, са услугите - 64,3%, преработвателната промишленост е със скромен дял от 25,2%, строителството - 5,16%, а селското стопанство едва 4,9%. Друг проблем е неефективността при използването на европейските средства в периода от 2007 до 2013 г. Ганчев посочи, че вече са налети 2 млрд. от европейските средства за електронно правителство и такова още няма, а Естония е дала 100 млн. евро и вече имат работещо.
Целта на този доклад е да се предизвика дискусия, заяви Георги Кадиев, който е един от експертите в работната група, в чийто състав влизат Бойко Петев, Георги Кадиев, Катя Колева, Любомир Ганчев, проф. Михаил Мирчев и Руси Статков.
Сегашният либерален модел противоречи на Конституцията, ние искаме модел на социална държава и реални стимули за бизнеса, заяви Руси Статков. Трябва модел на смесена пазарна производствена икономика, който не води до деиндустриализация, изтичане на млади хора и преразпределение на икономиката. В резултат на това, че се идеологизира частната собственост и се демонизира държавната, държавните предприятия са неравнопоставени, от което държавата е загубила 1 млрд. лева, каза още Статков. В сектор енергетика е нужен нов пазарен модел без преференциални цени на ВЕИ и удължаване на срока на експлоатация на ядрените мощносит, както и изграждане на нови.
Николай Ненков от КНСБ заяви, че синдикатът подкрепя прогресивния данък, но на две ставки, над 3000 лв. От синдиката искат още по ЗОП да не могат да кандидатстват предприемачи с неизплатени осигуровки и заплати към служителите. 
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ