19 Ноември 2025сряда06:10 ч.

Екипът на проф. Денков изпълни всичките си приоритети

/ брой: 85

автор:Велиана Христова

visibility 434

Служебният министър проф. Николай Денков благодари вчера на екипа си, че е изпълнил и четирите основни приоритета, които обяви в началото на мандата си. Заедно със заместниците си Мария Гайдарова, Ваня Стойнева и проф. Иван Димов той обобщи пред журналисти резултатите от изминалите три месеца.
Според Денков едно от най-сложните неща още в началото е било да се справят със заплахата от Еврокомисията, че ще бъдат спрени парите по оперативната програма за наука и образование заради забавени срокове, сгрешено управление и неизпълнени условия при предишния екип на МОН. Мерките, с които ще се преодолеят проблемите, вече са съгласувани с ЕК, а планът за действие вече е приет от МС. Заради грешките при Кунева ЕК ще намали парите за някои проекти, но служебният екип е успял да договори с Брюксел, че "глобата" няма да е върху всички договорени до момента 340 млн. лв., а ще е процент само върху 42,6 млн. лв. за 3 процедури и общо 114 договора, за които не може да се докаже, че са в ред. Намалените пари от Брюксел ще бъдат компенсирани със средства от държавния бюджет. Освен това екипът е изпълнил и несвършените до септември 2016 г. предварителни условия: пренаписана е Националната стратегия за научни изследвания и всеки момент трябва да бъде приета в МС; готови са националната пътна карта на научните структури и анализът за състоянието на научната апаратура у нас. Тече общественото обсъждане и на промените в Закона за развитие на академичния състав. Ако се следват стриктно договорените с ЕК условия, няма пречка до септември да се сключат договорите с одобрените проекти в областта на науката. След новия конкурс за оценители на проектите тече подбор на 405-те кандидати от цял свят.   
В средното образование са подготвени в срок всички етапи за държавните матури, външното оценяване след VІІ клас и приема в гимназиите. Съществен напредък има в 35-те постоянни дейности в тази област, които е изпълнявало МОН. Съвсем рано е обявен конкурсът за изработването на нови учебници за есента на 2018 г., за да не се допусне забавяне както досега. Въпреки него на 15 септември новите учебници за ІІ,ІV и VІ ще са в училищата, където има проблеми - в първия месец издателите ще предоставят в pdf-формат първите уроци по новите учебни програми, докато се получат самите учебници. Три образователни стандарта не бяха изработени в срок до септември 2016 г. - единият е вече одобрен, вторият е в обществено обсъждане, третият е разработен и започват съгласувателните процедури с другите ведомства.
   
 

Ядем по-малко хляб, сирене и зеленчуци

автор:Дума

visibility 3322

/ брой: 216

ЕК прогнозира по-бавен растеж на българската икономика

автор:Дума

visibility 3493

/ брой: 216

Румен Спецов официално поема дружествата на "Лукойл"

автор:Дума

visibility 3352

/ брой: 216

Обменяме левове в евро в пощата срещу лична карта

автор:Дума

visibility 3373

/ брой: 216

Оспорван балотаж за президент на Чили

автор:Дума

visibility 2724

/ брой: 216

Тръмп не изключва разговор с Мадуро

автор:Дума

visibility 3032

/ брой: 216

Пекин и Вашингтон със сделка до дни

автор:Дума

visibility 3242

/ брой: 216

Осъдиха на смърт Шейх Хасина

автор:Дума

visibility 3137

/ брой: 216

Телевизионната врачка

автор:Александър Симов

visibility 3099

/ брой: 216

За по-високи доходи

visibility 2887

/ брой: 216

Ако Румен Спецов не става за особен управител, тогава кой?

visibility 3406

/ брой: 216

Кога банката няма да ви върне парите от източена сметка

автор:Дума

visibility 3205

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ