ЕК със спешни мерки срещу двойния стандарт при храните
Не трябва да има потребители втора класа в Европейския съюз и затова Европейската комисия предприема спешни и твърди мерки срещу двойния стандарт при продуктите. Това заяви еврокомисарят по въпроките на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете Вера Йоурова. Тя взе участие на международния форум на високо равнище в София, посветен именно на двойния стандарт при храните в ЕС. Припомняме, че преди няколко дни омбудсманът Мая Манолова отново представи своите предложения по темата и настоя орган, който да контролира качеството на продуктите да бъде позициониран в България. Днес се проведе среща по същите проблеми и в централата на БСП на "Позитано" 20. Лидерът на левицата Корнелия Нинова се срещна с евродепутатите, които докладват по проблема в различни комисии на Европейския парламент.
Европейските потребители трябва да виждат справедливостта на Европа, подчерта комисар Йоурова. Аз съм майка и баба и двойният стандарт никак не ми харесва и съм изключително разочарована. Не трябва да има потребители от втора класа в ЕС и за да се въведе справедливост, се намесвам лично, за да се преустановят тези дискредитиращи практики, категорична бе тя. По думите й вече има няколко отдела в ЕК, които са изготвили предложения за решения, които могат да се приложат веднага. Йоурова одобрява и мерките, предложени от Мая Манолова. Тя добави, че би трябвало да се налагат стриктни наказания, ако бъде установено, че една и съща стока има различно качество в отделни страни-членки.
Трябва да се даде ясен сигнал за търговците, че няма да се допускат каквито и да било похвати за заблуда на потребителите, добави еврокомисарят. Тя призова "всички заинтересовани институции да ни помогнат този текст да бъде въведен по-бързо и приложен адекватно".
Потребителят, заяви Йоурова, е по-слабата страна в отношенията с търговците, той се оказва уязвим. Затова трябва да е защитен с по-силни мерки, добави еврокомисарят. Според нея промените ще дадат възможност да се подават колективни искове от страна на потребителите, когато има нанесени вреди. Ще налагаме и санкции, които ще бъдат в сила в при трансгранични нарушения, уточни тя. По думите й потребителите не са достатъчно информирани и често попадат в клопката на недобросъвестни търговци. Оказва се, че купувачът не знае какви са му правата и не знае към кого да се обърне, за да си ги потърси. Зотава той трябва да бъде информиран и да си търси правата, а не да се оставя да бъде мамен, категорична бе Йоурова.
По отношение въвеждането на мерките за контрол, еврокомисарят уточни, че държавите-членки сами ще определят ресорните органи, които ще упражняват контрол. Вече сме провели конкретни тестове и в България, и в други страни. Тестването бе извършено чрез различни методи. Така се стигна до изработването на единна методика. Ще я предоставим на държавите-членки, така че веднага могат да пристъпят към откриване на този проблем. Тогава могат да се проведат диалози с производителя. Той трябва да посочи обективни причини за различно качество, допълни тя.
Снимки БГНЕС
Слагаме край на двата стандарта в Европа, категорична бе и омбудсманът Мая Манолова.
Днес ние сме тук, за да излъчим важно послание, към всички граждани. Да им кажем, че слагаме край на двойния стандарт. Радвам се, че това се случва в България и от тук ще дадем началото на една промяна. Приветствам намерението да бъде променено Европейското законодателство и директивата за нелоялната търговия, заяви пред присъстващите на форума Манолова. Тя призна, че пътят дотук не е бил лесен, но това не я е отказало.
Съпротивата беше огромна, подкрепата символична, често само декларативна. Срещу нас стояха огромни икономически интереси, зад нас нарушените права на 100 млн. граждани, които живеят в Централна и Източна Европа. Убедена съм, че останалите 400 млн. нямат нищо против да тези 100 млн. души да се хранят като тях и правата им да бъдат защитени както са техните, коментира общественият защитник. Тя повтори убеждението си, че двойният стандарт при храните тежко нарушава правата на европейските граждани.
Недопустимо е да достигат стоки от една и съща марка, но с различни съставки. Абсурдно е български майки да поръчват адаптирани млека, пюрета и козметика от други страни вместо да си ги купуват от кварталния магазин. Европа е на два стандарта. Това е дискриминация. Това е нарушение на равнопоставеността, категорична бе Манолова.