ЕК препоръча антиген тестове да се правят на хора със симптоми
Европейската комисия излезе с препоръка бързите антиген тестове за ковид да се правят основно на хора, които вече проявяват симптоми. И уточни, че този вид тестове се считат за по-малко точни при асимпоматични случаи, предаде БНР, цитирайки Ройтерс.
"Бързите антигенни тестове трябва да се използват в рамките на пет дни след появата на симптомите или в рамките на седем дни след излагане на даден човек на друг с Covid-19", посочва EK в необвързваща препоръка към 27-те правителства на ЕС.
Комисията също така призова държавите да признаят взаимно бързите тестове и да споделят своите стратегии за тестване "с цел да ги приведат в максимална степен".
Правителствата на ЕС имат различни правила за антигенни тестове и много от тях не са склонни да приемат общи стандарти, според вътрешен документ на ЕК, видян преди дни от Ройтерс.
Комисията заяви, че точността на бързите тестове при правилно засичане на положителни случаи, показател, известен като чувствителност, се увеличава, когато се използват при хора до пет дни след появата на симптоми и в случаи с високо вирусно натоварване.
На този етап са налични малко данни за извършването на антигенни тестове при асимптоматични случаи и понастоящем производителите не споменават асимптоматичните хора като целева група в инструкциите на техните бързи комплекти за тестване, допълват от ЕК.
Комисията също така призова правителствата на ЕС да използват само тестове с най-малко 80% чувствителност и 97% специфичност или способността да откриват правилно хора, които не са заразени.
Според нея клиничните проучвания на антигенни тестове досега показват чувствителност до 29% за някои тестови комплекти, докато специфичността е от над 80% в сравнение с резултатите от PCR.
Комисията препоръча използването на антигенни тестове дори при безсимптомни индивиди при големи коронавирусни огнища, като например ситуации, при които повече от 10% от изследваните хора се очаква да бъдат положителни.