30 Юни 2024неделя12:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК иска повече грижи за децата

Препоръките обхващат проблемите за трудовата заетост на жените, както и преодоляването на неравенството между половете в пенсионното обезпечаване

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 34

Държавите членки ще трябва да повишат усилията си за подобряване на грижите за децата, ако ЕС желае да постигне целта си за 75% заетост до 2020 г. Това бе заявено от Европейската комисия в публикуван вчера доклад, съобщиха от представителството на ЕК у нас.
В доклада за напредъка се посочва, че само осем държави са изпълнили двете цели, договорени на равнище ЕС за наличност и достъпа до грижите за деца. В т.нар. "цели от Барселона", договорени от лидерите на ЕС през 2002 г., се посочва, че грижите за деца следва да бъдат предоставяни за 90% от децата на възраст между три години и задължителната училищна възраст, както и за 33% от децата под тригодишна възраст.
Междувременно ново проучване на комисията разкрива феномена на "разликата в пенсиите на жените и мъжете" и показва, че средно за ЕС пенсиите на жените са 39% по-ниски от тези на мъжете. "Всеки родител знае много добре от какво значение е достъпът до грижи за деца на приемлива цена не само за развитието на детето, но и за работещите родители. Въпреки това досега по-малко от 1 на всеки 3 държави членки е успяла да достигне своите цели по отношение на грижите за деца", посочи заместник-председателят Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, основните права и гражданството. "Държавите членки трябва да предприемат решителни действия, ако искат да постигнат целта за 75% заетост, с която са се ангажирали. Предоставянето на грижи за деца не бива да се разглежда като разход, а като инвестиция в бъдещето."
Припомняме, че според данните за 2010 г. повечето страни от ЕС не са реализирали своите цели за предоставяне на грижи за децата: само осем от тях са постигнали целите за двете възрастови категории (0-3 години, от 3 години до задължителната възраст за започване на училище) - Белгия, Дания, Испания, Франция, Нидерландия, Швеция, Словения и Обединеното кралство. Само 10 държави членки са постигнали целите за първата категория (0-3 години) и 11 - за втората категория (от 3 години до задължителна училищна възраст). Междувременно току-що публикуваните данни за 2011 г. показват спад в предоставянето на грижи за по-големи деца, което означава, че някои страни, които са постигнали целта през 2010 г., сега не достигат прага от 90% (Испания, Нидерландия и Ирландия).
Политиките за по-добър баланс между професионалния и семейния живот (по-специално грижите за деца) са от ключово значение за насърчаване на заетостта сред жените. По-големият брой работещи жени е от съществено значение за постигане на целите на ЕС за заетост и подобряване на цялостната икономическа стратегия.
Комисията публикува също ново експертно проучване за разликата между пенсиите на мъжете и жените в Европа - първо проучване от този род, което сочи, че по-ниските равнища на заетост сред жените оказват въздействие върху техните пенсии, които са средно с 39% по-ниски от тези на мъжете.
Разликата в пенсиите на жените и мъжете е нов показател, който помага да се оценят мащабите на неравенството между половете в течение на живота на хората. Ситуацията в отделните части на ЕС се различава чувствително. Големи разлики между пенсиите на жените и мъжете се откриват в много държави членки: в 17 от тях разликите между пенсиите са по-големи или равни на 30%. Две от най-големите разлики между пенсиите на жените и мъжете се наблюдават в Люксембург (47%) и Германия (44%). Най-малка е разликата в Естония (4%), следвана от тази в Словакия (8%). Установено е, че бракът и майчинството увеличават разликата между пенсиите на жените и мъжете. Разликите са по-малки за неомъжените жени, но въпреки това остават големи (17%). Данните също така показват ясна "санкция за майчинство": раждането на деца води до по-неблагоприятни условия за пенсиониране за жените в почти всички държави членки. В повечето случаи "санкцията за деца" нараства заедно с броя на децата.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ