ЕК чака отговори за медиите, корупцията и главния прокурор
Елена Йончева отново ще предложи Борисов да обясни в Брюксел българските корупционни скандали
/ брой: 233
Въпросът със собствеността и свободата на медиите в България е точно толкова важен, колкото и препоръките в правосъдието, и ще настоявам за ясни отговори от българските власти, каза еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс пред БНР. На 10 декември той ще проведе виртуален дебат с българския парламент по препоръките в доклада за страната по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона. Рейндерс държи да разбере как в плана за действие на кабинета са задействани реформите, за които има отправени препоръки. "Едно е да имаш план за действие, съвсем друго - да видиш, че реформите са реално задействани. За да дам конкретен пример - за функцията на главния прокурор имаме забележки в доста страни членки. Ясно е, че в България желаем да видим, че са приключени разпоредбите за неговата отчетност", поясни еврокомисарят. Райндерс допълва, че не е достатъчно да има правна рамка, която да обяснява как ще се води борбата с корупцията, и законодателство, в което се предвиждат органи и инстанции, натоварени с това. Трябва да се провери дали на практика има разследвания и, ако е необходимо, съдебно преследване, уточнява той.
"Ние избрахме да третираме 4 стълба в доклада за върховенството на закона, които са еднакво важни. Независимостта на съдебната система е първият елемент от прилагането на върховенството на закона, защото ако искаме властите, гражданите или предприятията да се ръководят от законите, те трябва да имат достъп до независимо правосъдие. Но корупцията и медиите са също толкова важни", добавя Райндерс. ЕК набляга и върху липсата на прозрачност за собствеността на медиите и необходимостта да се подсилят средствата за действие на властите, които са натоварени да следят за плурализма. "В момента Комисията следи много внимателно дебатите, които се водят в България. Същото мога да кажа и за протестите, които показват, че има реално безпокойство сред хората за начина, по който усилията са насочени в борбата с корупцията", допълва той. Все още не е взето решение кога ще приключи мониторингът върху България по механизма за сътрудничество и проверка, уточни еврокомисарят.
Евродепутатът от "БСП за България" Елена Йончева подчерта в тв интервю, че ще предложи премиерът Бойко Борисов отново да бъде извикан в Европейския парламент, за да дава обяснения за корупционните скандали в България. Тя припомни, че групата за мониторинг върху върховенството на закона вече е изслушала няколко европейски премиери, но не и българския, защото той се скри. До края на месеца Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, на която е член българката, ще има ново заседание и на него тя ще направи предложението си.
Йончева изтъкна, че е преследвана от българската прокуратура след началото на скандала с къщата в Барселона. "Сега съм в черния списък на властта, на това авторитарно управление. Не се страхувам, защото тази заплаха не пречи на моята работа в ЕП. Колегите ми се доверяват и аз съм докладчик по едни от най-важните теми - за медиите, за създаването на нова агенция по убежищата, за издаването на "златни паспорти", за създаването на обща европейска отбрана", допълни евродепутатката.