19 Юни 2024сряда15:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК брани парите на корпорациите

Брюксел отказва съдействие за разследване на данъчни облекчения в страните членки

/ брой: 204

автор:Дума

visibility 82

Европейската комисия отказва да предаде документи на европейските органи, разследващи дали членки на ЕС използват специални данъчни режими, които облагодетелстват големите мултинационални корпорации като "Facebook" и "Аmazon", пише британският вестник "Independent".
Икономическият еврокомисар Пиер Московиси е уведомил специалната комисия на Европейския парламент за данъчни стандарти, че не може да предаде 25-те искани документа без съгласието на страните членки. "Близо половината от държавите членки заявиха, че няма да дадат съгласие за предаването на тези документи на вашата специална комисия", посочва Московиси в писмо до ЕП, публикувано от EUobserver. Конфиденциалността е посочена като основна причина за отказа.
Комисията, начело с френския евродепутат Ален Ламасур, стартира разследване на данъчни постановления сред 28 държави членки през февруари. Той поиска документите през юли, като определи за "скандален" начина, по който най-големите мултинационални компании избягват да плащат своя дял в държавната хазна.
Комисията бе създадена след т.нар. скандал "Люкслийкс". Миналата година консорциум от разследващи журналисти публикува 28 хил. поверителни документа за около 500 частни данъчни договорености между 300 мултинационални компании. От документите стана ясно, че Люксембург разрешава на фирмите да плащат много малък данък, в някои случаи под 1 процент. Много от тези нарушения са регистрирани по време на премиерския мандат на настоящия председател на ЕС Жан-Клод Юнкер.
Евродепутатите от специалната комисия са пътували до Ирландия, Холандия, Великобритания, Белгия и Швейцария, но разкриват, че са били възпрепятствани от липсата на сътрудничество от страна на корпорациите.
Комисията е поканила 18 компании на обсъждане, но само четири са се отзовали – "Airbus", петролната компания "Total, енергийният доставчик SSE и финансовият посредник "BNP Paribas". Между отказалите поканата са "Facebook", "Coca Cola" и "IKEA". От "Google" също са отказали, въпреки че им е било предложено да изпратят своята позиция до комисията.
Пет компании, включително "Amazon UK" и HSBC, са отказали с мотива, че "разследването все още тече". Комисията проверява дали решението на данъчните власти в Люксембург по отношение на корпоративния данък, плащан от "Amazon" в Люксембург, е съобразен с правилата на ЕС за държавните помощи.
Евродепутатът от Германия Фабио де Маси заяви, че "IKEA" са стигнали още по-далеч - "първо ни игнорираха, а после ни поканиха на лобистко събитие за данъчната политика".
45-членната комисия ще представи своя проектодоклад за разследването идния понеделник. Щом то бъде завършено, заключенията и препоръките на комисията ще бъдат гласувани от членовете на Европейския парламент през ноември.

Още няма консенсус за Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 114

Масови призиви за оставка на Нетаняху

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 114

Западът вижда в Китай заплаха, а не партньор

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 114

Канзас заведе дело срещу "Пфайзер"

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 114

Без надежда

автор:Александър Симов

visibility 213

/ брой: 114

Между образованието и бедността

автор:Аида Паникян

visibility 219

/ брой: 114

Нормално ли ви е?

visibility 252

/ брой: 114

Политкоректност

автор:Марин Милашки

visibility 208

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ